Teknoloji

Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalıyım Windows 8

Microsoftun önemli ürünleri arasında olan windows 8, windows 10 çıkmasıyla popülerliğini biraz kaybetmiş olsa da hala kullanan bir çok kullanıcısı bulunmaktadır. Windows 8 kararlı bir işletim sistemi olarak geçtiğimiz yıllarda hayatımıza girdi. görselliğin ve performansın ön planda olduğu işletim sistemi tanıtılmasının ardından kullanıcıları tarafından çok beğenildi ve hala kullanılmaya devam ediyor. Bilgisayarımızı hızlandırmak için yapmamız gereken fiziksel ve yazılımsal bazı adımlar vardır.

Yazılımsal Adımlar İle Bilgisayar Hızlandırma

Öncelikle sistem belleğini temizleyen ve bilgisayar performansı arttıran programları bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu programlar bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan yazılımsal problemleri gidererek hızlanmasına ve diskte açtığı yer ile okuma yazma hızının artmasına sebep olmaktadır. Görev yöneticisinden arka planda çalışan programların gereksiz olanlarının kapatılması, işlemcinin rahatlamasında önemli rol oynar. Disk birleştirici kullanmak diskiniz arasında kalan boşlukların tamamlanması ve diskin onarılmasında oldukça etkilidir. Bu sebepten disk birleştiriciyi çalıştırarak bilgisayarınızı hızlandıra bilirsiniz. Bilgisayarınıza zarar veren ve arka plan da bazı işlemler yapan kötü amaçlı yazılımların bir antivirüs ile temizlenmesi de bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

Donanımsal Adımlar İle Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayarınızda yapacağınız donanım değişiklikleri bilgisayar performansını doğrudan etkileyecektir. Yüksek performansı yeni teknoloji ile üretilmiş ürünlerin kullanılması bilgisayar performansını en az iki ye katlar.

SSd Disk Takmak

Bilgisayarınız için alacağınız ssd diskleri takmak bilgisayarınızı hızlandıracak ve okuma yazma hızında ciddi bir fark olduğunu göreceksiniz. Okuma yazma hızının artması ile bilgisayar açılma süresi 5 saniye kadar kısa bir zamana düşecektir.

Ram Yükseltmek

Yeni model yüksek Mhz hızına sahip ramlar oldukça hızlı işlem yapmaktadır. Bu sebepten yeni teknoloji ramleri eski ramleriniz ile değiştirmek bilgisayarınızı hızlandırır. Video izlemek ve sosyal medyada takılmak gibi faliyetler üzerinden doğrudan etki göstermektedir.

Ekran Kartı Yükseltmek 

Yüksek model ekran kartları kullanarak bilgisayarınızın görüntü aktarım hızını yükseklete bilirsiniz. Aynı zamanda oynadığınız oyunlarda kasma ve donma sorunları yaşanmaması için yeni ekranlar kartlarnı kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı