Teknoloji

Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ssd

Gelişen teknoloji ve internet hizmetleri yüksek performanslı kişisel bilgisayarlara ihtiyacı arttırmıştır. Yüksek performanslı bilgisayarlar yüksek dolar kuru sebebi ile çok uçuk fiyatlara satılmaktadır. Bu sebepten sahip olduğumuz kişisel bilgisayarımızı hızlandırmak için çeşitli yöntemlere başvurabiliriz. Bu yöntemler arasında en çok tercih edilen ve en etkili sonuç veren hard diskinizi ssd bir hard disk ile değiştirmektir. SSD yani Solid State Drive olarak adlandırılan özel bir depolama diskidir.

Yaygın olarak kullanılan mekanik bir sabit diskin yazma hızı ortalama 150mb/sn olarak belirlenmişken ssd bir diskin yazma hızı 560mb/sn olarak belirlenmiştir. Ssd disk kullanılarak bilgisayarınızın okuma ve yazma hızında neredeyse 5 katlık bir artış söz konusu olacaktır.

Ssd Hard Disk İle Bilgisayarım Hızlanır Mı?

Ssd disk kullanmak bilgisayar performansınızı doğrudan etkiler. Fakat bu demek değildir ki ssd disk kurunca bilgisayarımız en yüksek performansına çıkar. Oyun ve bazı çizim programlarında grafik işlemcileri büyük önem taşır, bu yüzden render alma hızında ssd olması olumlu bir etkisi olurken, grafik işlemci çalıştıran uygulamalarda büyük bir etkisi olmaz.

Ssd diskler bilgisayarınızda ki okuma ve yazma hızını doğrudan etkileyeceği için, bilgisayarın açılmasında, veri kopyalamada, render alma da ve benzeri şekilde işlemler de çok daha iyi bir performans alacaksınız.

En İyi Ssd Disk Markaları 

Sabit diskler konusunda hayatımızda sık sık karşımıza çıkan bir çok marka bulunmaktadır. Fakat sizin için en iyi 5 ssd disk markasını hazırladık;

  1. Kingston Technology
  2. Samsung
  3. Toshiba
  4. Sandisk
  5. WD

Yukarıda yazmış olduğumuz modeller oldukça kaliteli diskler üretmektedir. Kaliteli bir disk almak sizin için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Neden İyi Bir SSD Disk Almalıyım

Öncelikle aldığınız sabit disk markası ve modeli oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise bu disk içerisinde kişisel bütün bilgilerinizin bulunacak olmasıdır. Bu diskin bozulması veya yanması durumunda belge ve bilgileriniz kaybola bilir, bu sebepten aldığınız diskin denenmiş ve güven veren markalar tarafından piyasaya sürülmüş olmasına dikkat etmelisiniz.

SSD Disk Fiyatları

Ülkemizde üretilmeyen ve dışarıdan alınan ssd diskler dolar kuru ile doğru orantılıdır. Bu sebepten bu disklerin fiyatları sabit kalmaz.

250 Gb SSD Kingston 432 TL

1 TB SSD Samsung 983 TL

500 GB SSD WD 650TL

480 GB SSD Toshiba 431TL

480 GB SSD SanDisk 460Tl

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı