Teknoloji

Bilgisayarıma 2 İşletim Sistemini Nasıl Kurarım

Bilgisayar kullanıcıları olarak genellikle boot işlemi gerçekleştirilerek bilgisayarların genellikle işletim sistemleri iki işletim sistemi olarak çalıştırılabilmesi ve performans durumlarının sorun olmaması ve donanımsal olarak güçlü bir şekilde bilgisayar olması gerekmektedir. Bilgisayar 2 işletim sistemini nasıl kurarım? Sorusuna vereceğimiz yanıtlar ise kullanım sağlanan işletim sistemlerini kurulmuş olan diğer sistemlerden geçiş yapılarak bilgisayarların kapatılarak diğer işletim sistemlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Bu işlemlerde genellikle dual boot için dezavantaj olarak yapılan durumlar vardır. Bunun yanı sıra ise işlemlerde işletim sistemleri olarak çökme durumları diğer sistemlerde zarar görme ihtimalleri de vardır. Diğer seçeneklerden olan durum ise sanal makine işleminde bazı yazılımlardan yararlanabilmek mümkündür. Örnek olarak VirtualBox, VMWare, KVM gibi yazılımlar vardır. Bunlar ise Dual boot’a göre avantajı bulunan işlem sanal makineler olarak ifade edilebilir.

İkinci İşletim Sistemi Kurulumu?

Bilgisayarlarınıza kurulum işlemlerinizi sağlarken ikinci işletim sistemi kurulumu yapabilmek için öncelikle VirtualBox yazarak bu yazılımın sitesine giriş sağlayarak ve daha sonra ise Downloada tıklama işlemi sağlayarak gelen sayfadan kurulu olan işletim sisteminize tıklama sağlayarak indirme yapabilirsiniz. Bilgisayar 2 işletim sistemini nasıl kurarım? Sorusuna bu yönde yanıt verebiliriz.

Setup dosyası olarak indirme işlemi yapıldıktan sonra ikinci işletim sistemlerinizi kurabilirsiniz. VirtualBox açarak yeni buton ile birlikte gelen ekran ile birlikte sanal makine olarak isim girmeniz gerekiyor. Daha sonra ise işletim sisteminizi kurarsanız, onun ismini girerek ilerleyebilirsiniz. Bu adımlarda ise sanal makineler olarak bellek ayırmak gerekmektedir.

Dual Boot Çift Önyükleme

Çift ön yükleme işlemi bilgisayarların iki işletim sistemlerinin birden yükleme sağlayarak yükleme yapmayı ifade ediyor. Bu yöntem ile birlikte bilgisayarlar size açılırken hangi işletim sistemi ile açılmasını sormaktadır. Bilgisayar 2 işletim sistemini nasıl kurarım? Diyenler yazımızı okumaya devam etsin.

Öncelikle önceden bu yöntem çok sıkıntılı bir süreçti. Fakat güncel işletim sistemi olarak çift önyükleme sistemi ile uyumlu bir şekilde tasarımı sağlanan ve rahat bir şekilde iki işletim sistemi ile bilgisayarlar üzerinden kullanım sağlayabilmeniz mümkün bir durum olarak ifade edilebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı