Teknoloji

Bilgisayarımın Ekran Parlaklığını Nasıl Arttırabilirim?

Bir Microsoft Surface ürünü veya Lenovo Yoga 730 15-inç gibi başka bir Windows 10 PC kullanıyor olsanız da, ekran parlaklığını ayarlamak için hangi seçeneklerin olması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Tüm senaryolarda ekran parlaklığını ayarlamak için çeşitli seçenekler vardır. Microsoft, gece gündüz PC’nizde çalışmanın görme duyunuzu gerginleştirebileceğini, uykunuzu bozabileceğini ve sağlığınıza uzun vadeli başka zararlı etkileri olabileceğini biliyor. Windows 10’da hangi seçeneklerin ekran parlaklığını ayarlamanız gerektiğine bakalım.

Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır

Klavye Kısayolları

Surface Pro, Surface Book 2 veya Surface Laptop da dahil olmak üzere Microsoft Surface ürünleri, önce İşlev tuşuna (Fn), ardından ekran parlaklığını azaltmak için F1 veya ekran parlaklığını artırmak için F2 tuşuna basmanız gerekir. Bir Yüzeye sahip değilseniz, o kadar şanslı olmayabilir ve ekran parlaklığınızı değiştirmek için özel bir tuşa sahip olamazsınız. Diğer Windows PC’lerde, klavye kısayolları, marka ve modele bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Daha fazla bilgi ve destek için PC üreticinizin web sitesine bakın.

Ayarlar

Tüm Windows 10 PC’lerde ayarlarında bu seçenek bulunur. Ekran parlaklığını ayarlamak için yapmanız gerekenler:

  • Ayarlara git
  • Sisteme Git
  • Ekrana Git

Buradan, ekran parlaklığınızı istediğiniz seviyeye (yüksek veya düşük) ayarlayabilir veya aydınlatmanız değiştiğinde ekran parlaklığını otomatik olarak değiştirme seçeneğini seçebilirsiniz. Ekran parlaklığınızı arka plan aydınlatmanıza göre otomatik olarak değiştirmek harikadır, ancak bu ayar genellikle daha parlak bir ekran parlaklığı ayarını tercih eder; bu, Windows 10 PC’nizin pil ömrünü olumsuz yönde etkiler.

Gece Işığı

Ekranınızdaki bir başka seçenek de gece ışığı. Gece ışığı, bilgisayarınızı güneş battıktan sonra kullanırken ekran parlaklığını değiştirir. Gece ışığı, geceleri daha sıcak renkler göstererek uyumana yardımcı olabilir. Gece ışığı ayarlarına girerseniz, gece renk sıcaklığını gözlerinize uygun bir ayara getirebilirsiniz. Gece ışığının açılıp kapanmasını da zamanlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, gece ışığı günbatımında başlar ve gün doğumunda sona erer. Bulunduğunuz yere göre gün doğumu ve gün batımı zamanları otomatik olarak algılanır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı