Teknoloji

Bilim İnsanları, Laboratuvar’da Corona Virüsü Üretecek

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hala daha önüne geçilemeyen ölümcül Corona virüsü, hatırlarsanız birçok ülkeye sıçramış ki bunlardan en sonuncusu da Mısır olmuştu. Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bir kişinin Corona virüsü teşhisi ile hastaneye kaldırıldığı ve karantina altına alındığı belirtilmişti.

Toplamda 1500’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan virüsün engellenebilmesi için bilim insanları ise gece gündüz çalışıyorlar. Açıklanan bu çalışmaların yeni etabı oldukça ilginç. İlginç diyoruz çünkü bilim insanları laboratuvar ortamında yapay Corona virüsü üretecekler.

Tedavi için Corona virüsü tekrar üretilecek

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı araştırma merkezlerinden birisi olan ve şu aralar Corona virüsü ile başa çıkmak için gece gündüz çalışan Kuzey Carolina Üniversitesi, yaptığı açıklama ile herkesi şaşırttı. Zira üniversiteden yapılan açıklamada virüs ile savaşabilmek için virüsün laboratuvar ortamında tekrar üretileceği duyuruldu.

Olayla ilgili detaylı açıklama yapan bilim insanları, virüsü tekrar üreterek DNA kodunu çözebilecekler ve bu sayede virüsün aşısını geliştirmek çok daha kolay olacak. Henüz virüsün DNA kodları hakkında net bilgi olmadığı için aşı geliştiremeyen bilim insanları, sentetik corona virüsü adı verdikleri bu yapay virüsü en geç 1 ay içerisinde üreteceklerini belirttiler.

Ayrıca Corona virüsünün çözülmüş DNA kodları sayesinde bilim insanları, virüsün insanlara hangi yollarla bulaştığını, bulaştığı zaman vücuda ne gibi zararlar verdiğini ve en önemlisi de ölüme götüren sürecin nasıl işlediği gibi soruları da cevaplayabilecekler. Bakalım sentetik corona virüsü üretimi corona virüsü salgınının önüne geçilmesinde etkili olabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı