Teknoloji

Bill Gates, Milyar Dolarlık Aşı Desteği Sundu!

Corono Virüsün Afrikaya ulaşması sonucu 10 milyan insanın ölmesinden endişelendiğini belirten Bill Gates bu açıklamasını yaptıktan bir saat sonra Afrika da ilk corona virüs vakası Mısır da görülmüştü. Bill Gates Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs için önemli açıklamalar yapmıştı.

Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates, ekonomik yönden zayıf olan ülkelere yapılacak olan aşı desteği için 10 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını biliyoruz. Tüm dünyanın ortak sorunu olan corona virüsü ülkelerde sınır tanımıyor. Fakir zengin ayrımı yapmıyor. Eğer aşıya erişimi olmayan ekonomisi düşük ülkelere de eşit şekilde dağıtım yapılmaz ise corona virüsünün yayılmasını engellemiş olmayız.

Adaletli bir dünya da yaşamıyoruz. Örneğin HPV aşısı yoksul ülkelerin sadece 13 ünde bulunuyordu. Aşının bulunmasından sonra oluşan talebe karşı üretim düzeyinin yetersiz olması adaletsizliğin başlama sebebidir. Ayrıca evde covid-19 testi yapmayı sunan Bill Gates bu projeye de destek oldu.

Bill Gates yoksul ülkelere yapacağı destekten ayrı tekrar yaptığı bağış ile gündem oldu. Tüm dünya gibi Bill Gates de salgın aşısını bulmak için kolları sıvadı. Microsoft kurucusu Bill Gates’e ait Gates Vakfı’nın salgın hastalıklarda uzman olduğunu söyleyen Bill Gates bunun için finansın sağladığını belirtmiştir. Corona virüsüne karşı bağışıklık sistemimiz henüz bağışıklık kazanmadığı için ülkeler aşı bulmak için seferber oldu. Bu kişilerden birisi de Bill Gates ve eşi Melinda Gatesin kurucusu olduğu Gates Vakfıdır.

Bill Gates en iyi mevcut 7 aşı adaylarını seçtiğini ve üretim için kapasitelerini geliştirdiklerini söyledi. Aşının bi an önce bulunması için gerekli seferberliği yaptıklarını ve gerektiğinde aşı için milyarlarca dolar bağışlayacağını da açıkladı. Bill Gates’in eşi Melinda Gates de eşi kadar destek vermektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı