Teknoloji

Biosu Nasıl Güncellerim?

BIOS’u nasıl güncellerim? Bilgisayarın BIOS’u, ana kartta bulunan ve ana işletim sisteminin çalışmasından önce, bilgisayarların başlamasını sağlayan bir sistemdir. Ana kart BIOS güncellemesi ile bilgisayarın çalışma performansı artar, problemler giderilir ve yeni nesil işletim sistemleri ile uyum sağlayabilirsiniz.

BIOS Güncellemesi

BIOS güncellemesi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu güncelleme esnasında elektrik kesintisi ya da şarj durumu uygun olmasa bilgisayar yeniden açılamayabilir. Bu durum çok sık yaşanmasa da, bilgisayarda BIOS güncellemesi yapılacağı zaman mutlaka önceden bazı hesaplamaları ve hazırlıkları yapmak gerekir. BIOS güncellemesi ihtiyacı bazen, yeni bir işlemciyi doğru şekilde destekleyebilmesi, hata düzeltme ve kararlılık performansını arttırması yapılmaktadır.

BIOS güncellemesi için uygulanacak adımlar sırası ile şu şekildedir;

1.Üretici sitesinden BIOS güncelleme programını indirmek

  1. İndirilen güncellemeyi USB belleğine kopyalama.

3.Bilgisayarı yeniden çalıştırma ve BIOS sistemine giriş sağlama.

  1. Uygun menülerden BIOS güncellemesini yapmak.

BIOS güncellemesine başlamadan önce, bilgisayarda bulunan önemli verilerin yedeklemesini yapmakta fayda olacaktır. Çünkü güncelleme esnasında bir hata ile karşılaşılır ise işleme devam edebilmeniz açısından yedek diski kullanabilirsiniz. BIOS’u nasıl güncellerim? Sorusu ile ilgili sizlere yardımcı olacak bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz.

BIOS Üzerinde Güncelleme

Yeni ana kartlarda BIOS güncellemesi yapabilmek için bazı bölmeler bulunmaktadır. Ekranda önümüze gelecek bilgileri takip ederek, BIOS dosyasının yer aldığı USB belleğini işaretleriz. BIOS’a giriş sağlayabilmek için,  giriş tuşunu ekran açıldığı esnada görebiliyorsunuz. BIOS başlangıç düğmesini göremiyorsanız, Ayarlar- Güncelleştirme ve Güvenlik- Kurtarma- Gelişmiş Başlangıç sekmeleri ile ilerleyip “ şimdi yeniden “Başlat” sekmesini tıklayıp, tekrar başlatıldığında karşımıza gelen ekranda “Sorun Gider” sekmesini onaylıyoruz.

Daha sonraki pencerede “Gelişmiş Seçenekler”  sekmesi ile devam ediyoruz. UEFI Donanımı “Yazılım Ayarları” sekmesinden ara yüze ulaşmış oluyoruz. BiIOS’u nasıl güncellerim? BIOS güncellemesi için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bahsettiğimiz dışında, BIOS güncellemesini, Windows üzerinde ve DOS üzerinde de gerçekleştirebiliyoruz. Hangi seçenek üzerinde güncelleme yapılması gerekiyor ise o seçenek üzerinde BIOS güncellemesi gerekiyor ise o seçeneği kullanarak güncelleme sağlanması doğru olacaktır. Bu yöntemler oldukça basittir. Birkaç adımda kolayca BIOS güncellemesini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı