Teknoloji

Böcek Gözü Yapısında Süper İnce Bir Kamera Geliştirildi

Güney Koreli araştırmacılar böcek gözü yapısını kullanarak çok ince bir kamera geliştirdi. Kamera daha önce herhangi bir kameranın elde edemeyeceği kadar geniş bir açıya sahip.

KAIST’teki bilim insanları yüksek çözünürlüklü çok ince yapıya sahip bir kamera ürettiler.

Böcek Gözü Yapısında Süper İnce Bir Kamera Geliştirildi

Kameralar Daha Önce Sağlanmayan Geniş Bir Açıya Sahip

Böcek gözlerinden yola çıkarak üretilen ve daha önce benzeri yapılmamış kameralar çok ince bir yapıya ve daha önce sağlanamayan bir geniş açıya sahip. Kameranın akıllı telefonlarda, keşif ekipmanları ve tıbbi ekipmanlarda kullanılması bekleniyor.

Böcek Gözü Yapısında Süper İnce Bir Kamera Geliştirildi

XenosPecky İsmindeki Bir Böcek Taklit Edildi

XenosPecky adındaki bir böceğin yapısı taklit edilerek elde edilen lens bir görüntü sensörü ile birleştirildi. Böceğin yapısındaki pigment hücrelerinin lensler arasındaki ışığı engellemesiyle her lenste bir görüntü oluşuyor. Lensler arasındaki optik parazit engellenerek yüksek çözünürlüklü ve yüksek kontrastlı görüntü sağlanabiliyor.

Lensin kalınlığının en aza indirilmesi için yönü, görüntü sensörünün yönünü taklit edebilmesi için ters çevrilerek 0,74 milimetre kalınlığında bir ürün elde edildi.

Böcek Gözü Yapısında Süper İnce Bir Kamera Geliştirildi

Lensin Güney Kore’deki  10 wonluk bir bozuk paranın yarısı kalınlığında olduğu açıklandı. Ticari kullanım için de uygun olan sensör çok sayıda görüntüyü sentezleyip yüksek çözünürlüklü tek bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Kameranın henüz ticari olarak kullanılıp kullanılmayacağı ise bilinmiyor.

Yakın bir zamanda kamera alanında gerçekleşen diğer bir değişiklik de odaksız kameralar konusunda olmuştu. Düz lensler sayesinde artık odaksız kameraların mümkün olduğu biliniyor.

Odaksız Kameralar Da Artık Mümkün

Fotoğraf makineleri ve telefonlardaki önemli özellik odaklanma ortadan kalkıyor mu? Araştırmacıların geliştirdiği düz lensler ile odaksız kameralar geliştiriliyor.

Telefon alırken en dikkat edilen husus şüphesiz kameralar. Kameraların gün geçtikçe gelişmesiyle kamera teknolojisinde gelinen son nokta ise odaksız kameralar.

Odaklanma Gerektirmeyen Kameralar Maliyeti Düşürecek

İnç kalınlığının binde biri kadar olan tek bir lens kullanılarak, odaklanma gerektirmeyen kameralar geliştiriliyor. Bu durum akıllı telefonlarda yüksek kaliteye sahip odakta görüntü için birden fazla lense gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Böcek Gözü Yapısında Süper İnce Bir Kamera Geliştirildi

Utah Üniversitesi araştırma ekibinden Rajesh Menon, “Düz lenslerimiz, kameraların işlevlerini arttırırken, diğer görüntüleme sistemlerinin ağırlığını, karmaşıklığını ve maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Bu optikler daha ince akıllı telefon kameraları, endoskopi gibi biyomedikal görüntüleme için geliştirilmiş daha küçük kameralar ve otomobiller için daha kompakt kameralar sağlayabilir” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı