Teknoloji

Boşa Düşen Domain Takibi Nasıl Yapılır?

Domainler bizim internet ağları üzerinde kullandığımız alan adlarıdır. Bu domainlerin bir uzantısı olur. Yaygın kullanılan uzantılar arasında .com, .net, .org gibi uzantılar vardır. Kişi ihtiyacına göre çeşitli uzantılarda domain alırlar. Kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda domain alan kişiler ve ticari ihtiyaçlar doğrultusunda domain alan kişiler bulunmaktadır. Domainler al sat yapılabilen, pazarı olan bir sektördür.

Domain sektörü haraketli bir sektör olmasından ve çeşitli ticari kaygılar barındırmasından dolayı, domain takibi yapmak isteyen kişiler için çeşitli yazılımlar geliştirilmiştir. Bu yazılımlar arasında Desktop Catcher en yaygın kullanılan domain takip yazılımıdır.

Program çalışma mantığı olarak almak istediğiniz domain veya domainleri sizin için takip eder ve bu isimlerin boşa düşmesi durumunda size bildirim gönderir. Domainler kaydeden kişi tarafından 1-2-3-4…10 yıllık gibi süre zarflarında kaydedilmektedir. Bazı kişiler kaydettiği domainleri değerlendirmemesi durumunda, süresi dolduğunda bu alan adını yenilemez ve alan adı boşa düşer. Sizin takip ettiğiniz bir alan adının da düşme ihtimali her zaman bulunmaktadır.

Bir domain süresi dolduktan 90 gün sonra boşa düşmektedir. Süresi dolan domaini tekrar kaydetmek isteyen kişi, süresi dolduktan sonra ödeme yaptığı için normal ödeyeceği tutarın çok üstünde bir ücret ödemesi ile karşı karşıya kalır.

Manuel Olarak Boşa Düşen Domain Takip Etmek

Masaüstü yazılımları yanı sıra domain takibi yapmak isteyen kişiler hergün manuel olarak domain sorgulama işlemi yaparak kontrol edebilir. Bu yöntem pek tavsiye edilmez, manuel olman internet üzerinde pek tercih edilmeyen bir durumdur.

Desktop Catcher windows işletim sistemi cihazlarında, oldukça düşük performans ile çalışmaktadır. Bu sebepten bu programı kullanarak domainlerinizi takip etmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı