Teknoloji

Bu Belirtiyi Gösteriyorsanız Corona Virüs Taşıyor Olabilirsiniz!

Corona virüs tüm dünyaya yayılmış durumda. Virüsü taşımayanlar bile corona virüse yakalandığını düşünüp panik yapmaya başladı. Corona virüs belirtileri taşıyıp taşımadığını merak edenler gördükleri en ufak belirtileri bile araştırıyorlar.

Corona virüs, her hastada farklı belirtiler gösterebiliyor. Hatta bazı hastalar hiçbir semptom göstermeden günlerce hastalığı başkalarına yayabiliyor. Uzmanlar, ateş ve kuru öksürük gibi semptomlar görülmeden hastanelere başvurulmamasını tavsiye ediyor.

Kırmızı Göz Hastalığı Corona Virüs Belirtisi Olabilir

3 aydan uzun bir süredir aşina olduğumuz corona virüsle ilgili yeni bir belirti keşfedildi. Corona virüsün en önemli belirtileri yüksek ateş ve kuru öksürük olsa da başka belirtilerle de kendini gösterebiliyor.

ABD’li doktorlar, corona virüsle ilgili yeni bir belirtin ortaya çıkmış olabileceğini duyurdu. Yapılan araştırmalara göre, halk arasında kırmızı göz ya da göz kanlanması olarak bilinen durumun corona virüs belirtisi olabileceği tespit edildi.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nde görev yapan doktorlar tıbbi adı konjonktivit olan bir hastalığın, koronavirüs belirtisi olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Sputnik’te yer alan rapora göre Çin’in verilerini inceleyen doktorlar corona virüse yakalanan her 30 hastadan birinde konjonktivit görüldüğünü tespit etti.

Çin’de yer alan 30 hastanenin topladığı verilere göre 1099 corona virüs hastasından 19’unda konjonktivit görüldü. ABD’li doktorlar konjonktivit tanısı alan kişilerin, corona virüse yakalanmış olabileceğinden şüphe duyabilecek ilk kişilerin göz doktorları olduğunu da belirtti.

Konjonktivit, halk arasında kırmızı göz hastalığı ya da göz kanlanması olarak biliniyor. Bu hastalıkta göz akını örten şeffaf doku ve göz kapaklarının içi iltihaplanıyor ve bu durum göz içinde kanlanmaya neden oluyor. Göz kapaklarının içine ve gözlerin beyaz kısmına konjoktiva deniliyor ve konjonktivit hastalığı da adını buradan alıyor.

Diğer Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Ateş: Virüsün vücutta yarattığı tahribat ve vücuda verdiği zarar neticesiyle corona virüse yakalananlarda en sık görünen belirtilerden biri yüksek ateş oluyor.

Kuru Öksürük: Corona virüs belirtilerinin başında500  gelen kuru öksürük, virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için çoğu vakada görülüyor.

Tat ve Koku Alamama: Özellikle genç hastalarda öksürük ve ateş gibi semptomlar olmayabiliyor ancak bu hastalarda koku ve tat alma duyusunda kayıp oluşabiliyor. Virüs eğer burna tutunduysa tat ve koku alma kaybı görülebiliyor.

Boğaz Ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürük kadar çok görülmese de boğaz ağrısı, Covid-19 hastalığına yakalanan pek çok kişide görülüyor. Boğaz ağrısı, solunum yoluna bulaşan virüsler sonucunda ortaya çıkıyor.

Nefes Darlığı: Corona virüsün öldürücü olmasındaki en büyük nedenlerden biri nefes darlığı. Özellikle solunum problemi yaşayan hastalar, virüs yüzünden nefes darlığının artması nedeniyle hayatını kaybedebiliyor.

Yorgunluk: Corona virüs taşıyan hastaların önemli bir kısmında hasta kendini yorgun hissedebiliyor, kas ve eklem ağrıları yaşayabiliyor.

Baş Ağrısı: Virüsün üst solunum yollarına etkisi nedeniyle ara ara baş ağrısı görülebiliyor.

Nezle ve İshal: Corona virüse yakalanan çok az hastada nezle ve ishal görülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı