Teknoloji

Buzdolabının Geçmişten Günümüze Değişimi Kısaca

Buzdolabının Geçmişten Günümüze Değişimi Kısaca

Evlerinizde şüphesiz ki en önemli eşyaların başında buzdolabı gelmektedir. Yiyecekleri, içecekleri ve diğer besin maddelerini soğutmak için kullanılan buzdolabı hayatımızda büyük önem taşımaktadır. Her dönemde ihtiyaç duyulan soğutma amacı için kullanılan buzdolabının değişimi;

– 1800’lü yıllarda buz evler kullanılmıştır. Yer altında derin yerlere, nehir ve dere kenarlarına yapılan bu evlerin içi soğuk olduğundan buzdolabı olarak kullanılırmış.

– 1856 yılında James Harrison buhar sıkıştırmalı soğutma sistemini bulmuştur. Böylece buzdolabı değişimi başlamıştır.

– Harrison’un icadı sonrasında Ferdinand Carre, 1860 senesinde gaz emme sistemli makineyi geliştirmiştir. Bu buluş akabinde Carl Von sistemi daha da geliştirerek gazları sıvı hale getirip farklı ve gelişmiş soğutma sistemini ortaya koymuştur.

– Sonrasında 1800’lü yıllarda içi çinko ya da tenekeyle yapılan buz kutusu olarak bilinen ahşap soğutma dolapları üretilmeye başlanmıştır.

– Bu icatlar sonrasında ise artık insanoğlu elektrikli buzdolabı üretmek için çalışmaya başlamıştır. İlk zamanlarda mühendislerin ürettiği dolapların soğutma ünitesi ve dolap kısmı ayrı yerleştirildiği için maliyeti yüksek oluyordu. Bu nedenle o dolaplar çok fazla kullanıma açılamamıştır.

– Teknolojinin ilerleme kaydetmesiyle birlikte 1950-60 yıllarında günümüz buzdolabı sisteminde buzdolapları üretilmeye başlanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı