Teknoloji

Buzdolabının Geçmişten Günümüze Değişimi ve Görselli Kısaca

Buzdolabının Geçmişten Günümüze Değişimi ve Görselli Kısaca

Gıdaların soğutulmasını sağlayan ve bozulmasını engelleyen müthiş bir icat olan buzdolabı, bugünkü halini alana kadar ciddi gelişim evrelerinden geçmiştir. Bu yazımızda buzdolabının geçmişten günümüze değişimini okuyabilirsiniz.

Buzdolabının Geçmişten Günümüze Değişimi ve Görselli Kısaca Anlatalım;

  • Buzdolabına yönelik ilk girişim 1790’da mekanik buzdolabının geliştirilmesiyle olmuştur. Emme basma tulumbayı andıran mekanik buzdolabı, insan gücü ile çalıştırılabiliyordu.
  • 1834 senesinde mekanik buzdolabından esinlenerek ve onun izinden giderek ilk pistonlu buzdolabı üretilmiştir. Pistonlu buzdolabının eterle çalışıyor olması ve eterin yanıcı bir madde olması bu buzdolabının geleceğe ilham vermesini sağlarken kullanımını engellemiştir.
  • 1844 yılına gelindiğinde Dr. John Gorrie ilk buz makinesini üretmiştir. Asıl amacı ticari hedefler olan bu makine sonrasında elektrik buzdolabının üretimine de katkı sağlamıştır.
  • 1876 yılına gelindiğinde Alman mucit olan Linde, 1832-1934 yılları arasında yaptığı çalışmaları neticelendirerek elektrik enerjisiyle çalışan buzdolabı üretimini gerçekleştirmiştir. 1877 yılında elektrik enerjisiyle çalışan bu buzdolabına patent alan Linde, bu çalışmasıyla günümüz buzdolabı modellerinin de temellerini atmıştır. Bu yıllar sonrasında geliştirerek günümüz modelleri üretilmeye başlanmıştır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı