Teknoloji

Çalınan Kişisel Bilgiler Artık Sosyal Medyada da Satılıyor

Farklı yöntemler kullanarak kişilerin kişisel bilgilerini çalan dolandırıcılar bu bilgileri artık çeşitli sosyal medya platformlarında da satıyor.

İnternetin kullanım oranı günden güne artıyor. Bu sebeple insanların kişisel bilgilerinin çalınması ile ilgili kaygıları her geçen gün artıyor. Bu yolla para kazanmak isteyen dolandırıcılar her gün farklı farklı yöntemler bulup elde ettikleri kişisel bilgileri çeşitli yollarla yasa dışı bir şekilde satıyorlar. Bu yollardan biri de sosyal medya platformları olmuş durumda.

Önceden Deepweb gibi internet ortamlarında satılmasına alıştığımız kişisel bilgilerin, artık Twitter Facebook, İnstagram gibi popüler sosyal medya platformlarında satıldığını görüyoruz. Which araştırma şirketinin yaptığı çalışmaya göre 50’den fazla sosyal medya sayfasında kredi kartı bilgileri, Netflix kullanıcı bilgileri gibi kişisel bilgiler satılıyor. Bu tip sayfalar sosyal medya platformları tarafından kapatılsa bile bilgiler silinmiyor.

Twitter ve Facebook Dolandırıcılar Karşı

Korona virüs salgını öncesi bir adamın adının, doğum gününün, adresinin, telefon numarasının, kredi kartı bilgilerinin ve sosyal güvenlik numaralarının Facebook’ta paylaşıldığı ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkmasından 4 ay önce paylaşılan bu gönderi Facebook tarafından silinmemişti ve paylaşımın Facebook topluluk kurallarına aykırı olmadığı belirtilmişti. Facebook daha sonra yaptığı açıklamada ise bu tür bilgilerin paylaşımına karşı harekete geçtiğini belirtmiş ve söz konusu paylaşımı da kaldırmıştı.

Benzer bir duruma Twitter’da da rastlandı. Twitter’da yapılan paylaşımlarda farklı kişilere ait kredi kartı bilgileri 100 pound, 200 pound gibi rakamlara satılıyordu Bu tarz bilgileri satan dolandırıcılar Twitter’da kendilerine has bir jargon geliştirmişlerdi. Bu sebeple kullandıkları kelimeler sayesinde önerilen kullanıcılar arasında yer alabiliyorlardı. Olayın peşini bırakmayan Twitter geçtiğimiz günlerde kişisel bilgilerin satıldığı hesapları askıya aldığını açıklamıştı.

Ortaya çıkan bu dolandırıcı vakaları kişisel bilgilerin korunmasında sosyal medya platformlarının zaman zaman yetersiz kaldığını ortaya koyuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı