Teknoloji

Cep Telefonu Satışında Yeni Dönem! Kara Liste Geliyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – BTK‘nın IMEI numarası düzenlemesine gideceği haberleri gündemde. Bu kapsamda operatörlerden satın alınan telefonların borcu ödenmediğinde kara listeye alınacağı ifade ediliyor. 7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların kapatılmasına dair yasa hali hazırda yürürlükte. Bu kapsamda eski telefonlara ait IMEI numaralarının kaçak yollarla Türkiye’ye getirilen telefonlarda kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, 7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların IMEI havuzundan çıkartılmasının yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin gerektiğini belirttiği söyleniyor.

Öte yandan koronavirüs ile birlikte evlerinde vakit geçirmeye başlayan pek çok kişinin teknoloji ile olan bağı önemli ölçüde arttı. Türkiye’deki tüketici teknolojisi pazarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20,8 büyüyerek 17,2 milyar liralık ciroya ulaştı. Koronavirüs etkisiyle satışı en çok artan ürünler masaüstü bilgisayar, webcam ve dizüstü bilgisayar oldu.

  • GfK’nin verilerine bakılacak olursa; Koronavirüs salgını sürecinde yapılan “evde kalma” yönündeki çağrılar ve “uzaktan çalışma” yöntemi, özellikle tüketici teknolojisi ürünleri pazarında oldukça önemli bir hareketliliğe neden oldu. Oyun bilgisayarı satışları geçen yılın ilk çeyreğinde düşmesine karşın, bu yılın aynı döneminde çift haneli büyüme gösterdi.
  • Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü de yüzde 43,2 büyüyerek, ocak-mart döneminde 168 milyon lira ciro elde etti.
  • Ev ses sistemleri ve video oynatıcı kategorileri dışındaki tüm kategoriler geçen yılın ocak-mart dönemine göre büyüme kaydederken, TV kategorisi cirosal olarak yaklaşık yüzde 18’lik büyümeye imza attı.
  • Yılın ilk çeyreğinde UHD ve akıllı TV’ler geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 37 ile çift haneli büyüme kaydetti. TV ürün grubu içinde 60 inç ve üzeri TV’ler en yüksek büyümeye sahip segment oldu.
  • Büyük beyaz eşya sektöründeki satışlar da yaklaşık 4 milyar liraya ulaşarak geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15 büyüme gösterdi.
  • Küçük elektrikli ev aletleri sektörü de bu dönemde yüzde 14 büyüyerek 1,6 milyar lira ciroya ulaştı.
  • Telekom sektörü yılın birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,1 büyüyerek 7,5 milyar lira ciro sağladı. Bu dönemdeki büyüme, martta Kovid-19 etkilerinin görülmesiyle bir miktar yavaşladı.
  • Akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklıklar çift basamaklı büyümeyle geçen yılın aynı çeyreğindeki performansını devam ettirdi.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı