Teknoloji

Chrome Tarayıcıdan Modeme Nasıl Gelinir?

Chrome tarayıcıdan modeme nasıl gelinir? Modem,  bilgisayarlarımızın mevcut ağa bağlanmasını sağlayan cihazdır. Modemler, telefon hattı ile dijital verileri aktararak sinyaller göndermekte ve bu sayede cihazlarımızdan internet bağlantısını kullanabilmekteyiz.

Chrome tarayıcıdan modem ara yüzüne ulaşabilmek, cihazın modeline göre farklılık gösterebilmektedir. Öncelikli olarak modemin markasına ulaşmak için “ varsayılan ağ geçidi ıp adresine ulaşmamız gerekir. Bunun için  “Başlat” menüsüne tıklayıp, “çalıştır” sekmesini açmalıyız. Bu bölümde çıkan butona “ CMD “ yazarak tamam diyoruz. Buradan önümüze bir ekran çıkmaktadır.

Bu ekrandaki alana “ipcofing” komutunu yazıp “Enter” diyoruz. Bu kısımda bizlere ip adresimizi göstermektedir.  Bu ekranda gözüken ip adresimizi Chrome tarayıcımızın arama butonuna girerek modem ara yüzüne ulaşabiliyoruz. ara yüze ulaştığımızda önümüze modem ara yüz sayfası geliyor. Gelen ekrana kullanıcı adı ve şifre girişi yapıyoruz.

TP-LINK TD Modelinde Modeme Gelme

TP-LINK TD modelinde ara yüze gelme işlemi, Chrome adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak Enter tuşuna basıyoruz. Açılan sayfaya kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz. Şifre kısmına hangi sağlayıcıdan alınmışsa küçük harflerle adını yazıyoruz. Açılan pencerede sol tarafta bulunan menüde “Quick Setup” sekmesine tıklayıp buradan Next sekmesini tıklayın.

Quick Setup Operation mode penceresinden “Choose Operation Mode” kısmına ADSL modem Router Mode sekmesini seçerek tekrar Next sekmesine tıklayın. Gelen penceredeki pppusername bölümüne sağlayıcınızın gönderdiği kullanıcı adı ve  “Password” kısmına da, sağlayıcınız tarafından belirlenen şifre girişinizi yapıp Next sekmesine tıklayın.

Bu sayfada bulunan kablosuz ağ kısmına Türkçe karakter ve boşluk olmayacak şekilde kablosuz bir ağ adı belirleyip yazın. Bu sayede cihazınızın adını daha kolay bulabileceksiniz. Şifre için ise Password kısmına en az 8 sekiz karakter olacak şekilde büyük, küçük harf, sayı ve özel karakterlerden oluşan şifre belirleyip yazın.

Bu bilgileri tamamladıktan sonra Next dediğimizde yaptığınız ayarlar ve girilen bilgilerinizi kontrol edebiliyorsunuz.  Bilgilerinizi onayladıktan sonra Save sekmesini onaylayıp modem ayarlarınızı tamamlamış olursunuz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı