Teknoloji

Chromebook Ambient EQ Çok Konuşulacak

Chromebook’lara yeni güncelleme ile gelecek özellik sayesinde kullanıcılar farklı ışık alanlarında ekran ayarlarını kendileri değiştirmek zorunda kalmayacak. Google bu yeni özelliğin Chrome OS 80 güncellemesi ile geleceğini bildirdi.

Google, Chromebook’ları kullanma alanlarınızın ışığına göre otomatik olarak beyaz dengesini, renk sıcaklığını ve ekran parlaklığını kendisi belirleyecek. Ambient EQ teknolojisinin sağladığı kolaylıkla ekrana uzun süre bakmanın sebep olduğu göz yorgunluğu da azalacak. Google tarafından geliştirilen bu teknoloji ile Chromebook’larda doğal ışık formunun yakalanmak istendiği belirtildi.

Ambient EQ Hangi Chromebook’larda Kullanılacak?

Chromebook Ambient EQ hangi Chromebooklarda kullanılacak

Nisan ayında piyasaya sürülecek Samsung’un Premium Galaxy Chromebook’unda da bu teknoloji kullanılacak. Daha birçok üründe rastlayacağımız bu özellikle ilerleyen günlerde sık karşılayacağız ancak günceleme ile gelecek özelliğin hangi Chromebook’ların uyum sağlayacağı henüz bildirilmedi.

Yeni özelliğin açıklanması ardından ayrıntılara yer verilmemesi bu özeliğin son çıkacak Chromebooklar ile sınırlı kalabileceği düşüncesini de mümkün kılıyor. Daha önce Google’ın çıkardığı tasarımı ve özellikleriyle dikkat çeken Pixelbook Go’larda bu özellik ile güncellenmeyeceği düşünülüyor.

Chrome OS 80 Güncellemesi Nedir?

Ambient EQ’nün bir çok yeniliği içinde barındıran Chrome OS 80 güncellemesinin  bir parçası olduğunu belirten Google, Netflix uygulaması konusunda bir yeniliği de beraberinde getirecek.  Netfilix kullanıcılarını sevindirecek bu gelişme ile Chromebook kullancıları, bir yandan bir şeyler izlerken diğer yandan da başka bir pencerede diğer işlerini yapabilecek. Güncellemeden sonra Netflix Android uygulaması Chromebook’larda küçük hareketli bir pencere içinde film ya da dizi izleme imkanı sağlayacak. Başka bir pencereye geçiş yaptığınızda otomatik olarak geçiş yapacak hareketli ekranla daha keyifli bir Netfilix deneyimi yaşanabilecek.

Chrome OS 80 ile yeni jestler sisteme eklenerek ana ekrana gitmek için ekran yukarı kaydırılırken Chrome’a ​​genel bakış ekranını görmek için yukarı doğru sürüklenecek geri gitmek için de ekran soldan sağa doğru kaydırabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı