Editörün SeçimiTeknoloji

Çocuklara Okuma Yazmayı Oyun Oynar Gibi Öğretecek Yeni Uygulama Geliyor!

Duolingo uygulamasının maskotu olan yeşil tüylü şirin baykuş, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara yeni bir dil öğretmek dışında yeni bir göreve daha soyunuyor. Şu sıralar, dil öğretme firması, pazara çocuklara (en küçüğü 4 yaşında olmak üzere) okuma ve yazmayı öğretmeyi hedefleyen bir program ile gelmeye hazırlanıyor. Üstelik Duolingo tarzında ve ücretsiz!

Duolingo ABC’nin, başlangıçta test sürümü ile Birleşik Krallık’ta piyasaya sürülüp geliştirilmesi ve ardından diğer diller için ulaşılabilir olması planlanıyor. Ayrıca, Duolingo’ nun kurucusu Luis Von Ahn, kısa vadede uygulama ile küçük çocuklara kendi dillerinin alfabesini öğretmeyi amaçladıklarını ama uzun vadede okuma yazma bilmeyen yaklaşık 775 milyon yetişkine de yardım etmeyi hedeflediklerini aktarıyor.

Şimdilik uygulama dil ve oyun geliştirme uzmanları ile geliştiriliyor. İşlem ise söyle: Von Ahn, ilk önce harfleri, sonra kelimeleri, devamında cümleleri ve en son olarak paragrafların tanıtılacağı şekilde dizayn edildiğini açıklıyor. Tabii ki uygulama içinde çeşitli yaklaşımlarda olacak. Bunlar, yazılı semboller ile konuşma sesleri arasındaki ilişkiyi ele alan fonemik, kelime bilgisi ve anlama. Biz bu noktada Türkçe için fonemik konusunda çok büyük problem yaşanacağını düşünmüyoruz. 

Gelelim neden oyun geliştirme uzmanları ile çalıştıklarına

Duolingo ile hem yabancı dil öğretip hem oyunlaşma konusunda uzmanlaştıklarını belirten Von Ahn, yeni uygulama ile de kullanıcıyı sıkmadan okuma-yazma öğretmeyi planladıklarını vurguluyor. Bu sayede içeriği dil bilgisi kitabı gibi kaliteli olan uygulamanın tasarımı Candy Crush gibi eğlendirip puan toplamayı sağlayacak. Ayrıca yarısı dolu görülen ilerleme çubuğunu kullanıcı görür görmez sadece o çubuğu doldurmak isteyecek. Bu oyunlaştırılmış tasarımı kendisine hedef koyan Duolingo ABC büyük problemlerden birinin üstesinden gelmiş gibi gözüküyor.

Diğer bir büyük problem ise uygulamanın ücretli olup olmayacağı, ancak Luis Von Ahn’ in ünlü olduğu bir diğer konu ise, eğitimi ücretsiz tutacağına dair verdiği söz. Hala Duolingo nasıl para kazanacağına karar verememiş durumda, her şey belirsiz. Buna rağmen Von Ahn bunun misyon odaklı bir proje olduğunu, okur yazarlığın ve dil öğrenmenin herkes için ulaşılabilir olması gerektiğini savunuyor ve ekliyor eğer uygulamadan ödeme almayı talep edersek kullanıcı tabanımız yarıya düşer. 

Nihai olarak, işler her ne kadar Silikon Vadisinde böyle ücretsiz yürümese de kullanıcılar mevcut uygulamayı kullanmak için ödeme yapmıyorlar ve yeni okuma yazma aracı da ücretsiz piyasaya sunulacak. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı