Teknoloji

Corona Virüsü Bilekliği Üretildi

Corona virüsü salgınının küresel salgın ilan edilmesinin ardından, uzmanlar tarafından nelere dikkat edilmesi gerektiği paylaşıldı. “Yüzünüze dokunmayın” tavsiyesinin ardından bir teknoloji girişimi, elinizi yüzünüze yaklaştırdığınızda titreyen bir bileklik tasarladı.

Corona virüsü bulaşma yollarından bir tanesinin kapı kolu gibi çok temas edilen yerler olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Dolayısıyla elimizi yüzümüze götürmek, virüsün solunum yollarımıza daha kolay bulaşmasına sebep oluyor.

Yüze Dokunmayı Engelleyen Bileklik

Slightly Robot adında bir start-up, trikotilomani olarak da bilinen saç çekme kompülsiyonuna sahip kişiler için belirli el hareketlerini engellemeyi amaçlayan bir bileklik üretmişti. Şirket geçtiğimiz hafta ürünlerini geliştirdiklerini ve insanlarına yüzlerine dokunmalarını engelleyecek şekilde güncellediklerini açıkladı. Ürünün adı Immutouch olarak duyuruldu.

Yeni tasarlanan bilekliğin ivme ölçeri, saniyede 10 kez el hareketini algılıyor. Immutouch, çalıştırıldığında ayarlanan kalibrasyonlar sayesinde, elinizi gözünüze, ağzınıza ya da burnunuza yaklaştırdığınızda titriyor. Bilekliğe yardımcı olarak geliştirilen akıllı telefon uygulaması sayesinde de istatistiki veriler takip edilebiliyor.

Bileklik Nasıl Çalışıyor?

Bilekliğin gerçekten işe yarayıp yaramayacağı merak konusu ancak bu tasarımın arkasında psikolojik bir gerçek yatıyor: Pavlov’un köpeği deneyinden de bilinen koşulsuz şartlanma. Bilekliğin tasarlanmasındaki amaç, kişi elini yüzüne götürdüğünde beyine negatif bildirim göndermek ve bunun içselleştirilmesini sağlamak. Böylece yüze dokunma ya da kaşımaya yönelik istek, koşulsuz şartlanma ile engellenmiş oluyor.

Corona Virüsü Bilekliği Üretildi

Corona virüsü salgını için herkesin kendi payına düşeni yapması gerektiğini söyleyen Slighlty Robot’un kurucu ortağı, bu ürünü geliştirmelerinin bir sebebinin de bunu insani bir görev olarak görmeleri olduğunu ekliyor.

Michigan Üniversitesi tarafından giyilebilir uyarı cihazları ile ilgili gerçekleştirilen araştırma, cihazların işe yarayabileceğini öngörüyor. Trikotilomani hastaları üzerinde yapılan bu çalışma cihazların uzun vadede olumlu sonuçlar sağladığını gösteriyor. Ancak bilekliklerin işe yaraması için alışkanlığın oturması, yani kişinin bilekliğin uyarılarını dikkate almak için çaba göstermesi gerekiyor.

Corona Virüsü Bilekliği Satışa Sunuldu

Corona virüsüne karşı geliştirilen Immutouch bileklikleri 50 dolardan satışa sunuldu ve siparişe hazır bulunuyor. Bileklik, sağlak veya solak olma durumuna göre baskın olarak kullanılan ele ya da yüksek seviyede koruma için her iki bileğe de takılabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı