Teknoloji

Corona Virüsü’ne Karşı Alibaba Yapay Zeka Sistemi

Corona Virüsü vakalarında yaşanan hızlı artış, tüm dünya üzerinde büyük bir endişe yaratıyor. Artan hasta sayısıyla başa çıkmakta zorlanan sağlık personellerine Alibaba tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi yardıma koşacak. Yaklaşık 20 saniye içerisinde teşhis koyan bu sistem sayesinde yaşanan yoğunluk önemli bir miktarda azalacak gibi görünüyor.

Çin’de oldukça yüksek rakamlara ulaşan salgının boyutu, sağlık personellerinin hiç mola vermeden çalışmasına neden oluyor. Geliştirilen yapay zeka sistemleri sayesinde doktorların yükü biraz olsun hafifleyebilecek. Corona Virüsü tespitinde kullanılacak olan yapay zeka sistemi, Alibaba isimli e-ticaret devine ait.

Corona Virüsü'nün Tespitinde Alibaba Rol Alacak

Alibaba Yapay Zeka Sistemi ile Corona Virüsü’ne Karşı Savaşacak

Alibaba artık yalnızca bir e-ticaret sitesi olmanın çok daha ötesine geçerek yapay zeka teknolojileri üzerinde de çalışan ve yüksek teknoloji çözümleri üreten bir şirket haline geldi. Bunun en önemli kanıtlarından biri de geliştirdikleri yapay zeka teknolojisinin Corona Virüsü tespitinde kullanılabilecek olması. COVID-19 ismi verilen virüsü yalnızca 20 saniye içerisinde tespit edebilecek kadar gelişmiş olan yapay zeka sistemleriyle Alibaba, tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını konusunda ciddi bir atılım yaptığını ve süreci oldukça önemli bir şekilde etkilediğini gözler önüne seriyor.

Alibaba tarafından geliştirilen yapay zeka sayesinde Corona Virüsü hastalar üzerinde gerçekleştirilen göğüs taramasına bakarak sonucu yüzde 96 kadar yüksek bir doğruluk oranıyla tespit edebiliyor. Üstelik virüsün teşhis aşaması yalnızca 20 saniye sürüyor. Ortalama bir doktorun Corona Virüsü’nü teşhis etmesi için 300’den fazla görüntüyü değerlendirmesi gerektiğinden, teşhis süresi 20 dakikaya kadar uzayabiliyor. Bütün bu bilgiler göz önüne alındığında, yapay zeka ile Corona Virüsü teşhis edebilmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Corona Virüsü'nün Tespitinde Alibaba Rol Alacak

Alibaba’nın yapay zeka sistemi 5000 farklı Corona Virüsü vakasının görüntüleri ve verileri ışığında geliştirildi. Aynı zamanda Çin’deki hastanelerde de test edilen yapay zeka, 100 farklı sağlık kuruluşunda kullanılıyor.

Corona Virüsü tespitinde kullanılan tek yapay zeka Alibaba’ya ait değil. Aynı şekilde Ping An isimli bir sağlık kuruluşu da benzer bir uygulamaya sahip olduğunu duyurmuştu. Yüzde 90 doğruluk oranına sahip olduğunu iddia eden bu uygulama sayesinde 15 saniye içerisinde hastada Corona Virüsü olup olmadığı tespit edilebiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı