Teknoloji

Cumhurbaşkanlığı Teknoloji Bağımlılığına Karşı Uyardı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi teknoloji bağımlılığına karşı vatandaşları uyardı. Dijital Dönüşüm Ofisi ayrıca akıllı telefonlardan kopmaktan korkma anlamına gelen “nomofobi” ve başkalarının ne yağdığını sürekli takip etme hastalığı olan “fomo”ya karşı uyarılarda bulundu. 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan açıklamada “Akıllı telefon bağımlısı mısınız? TÜİK verilerine göre Türkiye’deki hanelerin yüzde 96’sında cep telefonu bulunuyor. Akıllı telefonların kullanım istatistiklerinde ise sosyal medya uygulamaları ilk sırada yer alıyor. Modern çağın hastalıkları olan #nomafobi ve #fomo’ya karşı bilinçlenelim. Sosyal medyanın tutsağı olmayın” uyarısı yapıldı. 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yayınladığı videoda ayrıca “Sosyal medyada arkadaşlarınızın durumlarından sürekli haberdar mı olmak istiyorsunuz? Kendinizi takip etmekten alıkoyamıyorsanız ‘fomo’ olabilirsiniz. Telefondan uzak kalamıyorsanız, haber alamadığınızda panikliyorsanız, hatta korkuyorsanız ‘nomofobi’ olabilirsiniz. Bunlar çağımızın yeni hastalıkları. Sosyal medyanın tutsağı olmayın.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca TÜİK verilerine de yer verildi. Türkiye’nin yüzde 96’sında akıllı telefon kullanıldığı aktarılırken bu akıllı telefonlarda en çok sosyal medya uygulamarının kullanıldığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı ayrıca vatandaşları “nomofobi” ve “fomo” rahatsızlıkları karşısında da duyardı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uyarılarda Bulundu 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teknoloji bağımlılığı konusunda uyarılarda bulundu. Yaptığı açıklamada Erdoğan, ailelere uyarılarda bulunarak, “Zamanı geri döndüremeyeceğimize göre gelecek için yapabileceklerimizin yollarını aramalıyız. Evlatlarımızla empati kuramazsak sorunlarının çözümü için doğru yöntemlerde bulamayız. Çocukları teknolojiden uzak tutmak yerine bilinçli kullanmanın eğitimini vermeyiz. Anne ve babanın televizyon, telefon başından ayrılmadığı bir evde çocuğa ‘uzak dur’ demek anlamsızdır. Gerçek dünya ile sanal dünyayı ayıramayan çocukların zihinleri teknolojinin zararlı etkilerine daha açık. Teknoloji maalesef bizi giderek hayattan koparıyor” dedi. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı