Teknoloji

Deep Web’e Nasıl Girilir?

Deep Web diğer bir ismiyle Derin İnternet bildiğimiz ve görünen internetin başka bir seviyesidir. Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse yüzeyin altında gördüğümüz, derin ve gizli alandır. Bu sistem içerisinde internet içerisinde normal erişim sağlayamadığımız ve gizlenen içerikler bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı hidden web olarak da bilinmektedir. Deep Web içerisinde çeşitli birçok bilgi, ticaret, veri ve benzeri içerikler bulunmaktadır. Bununla beraber Deep Web içerisinde taşıdığı diğer veri türleri şu şekildedir;

  • Bilinen şirketlerin, kuruluşların, ticaret toplantılarının ve sitelerinin canlı veri akışları.
  • Okul ve benzeri resmi topluluk kuruluşlarının internet içerisinde ki siteleri.
  • Çevrimiçi bulunan ve erişebilen bütün sitelerin veri tabanları.
  • Şifreli ve belirli oda sistemlerine sahip olan siteler.
  • Paywall içerikli sayfalar.
  • Normal internet içerisinde engellenen siteler, dijital içerikler ve veriler.
  • Bireylerin kişisel hesap bilgileri, bankacılık bilgileri ve kişilerin özel bilgileri.

Deep Web internetin arka bahçesi olarak adlandırılmaktadır. Bu bahçeye girmek için kişiler Tor Browser üzerinden tarayıcıdan giriş yapabilirler. Bu tarayıcı sistemi içerisinde anlık konum ve domainler verilmektedir. Kişiler anonim olarak bu tarayıcı üzerinden serbest olarak hareket edebilirler. Onion isimli değişik url’ler ile adlandırılmış siteler Deep Web’e aittir.

Deep Web Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Deep Web hakkında en çok merak edilen konulardan biri Deep Web’e girmenin yasal olup, olmamasıdır. Deep Web kullanımı suç değildi fakat %95 oranında sistem içerisinde suç unsurları barındırmaktadır. Fakat yinede dikkatli bir şekilde girerseniz, herhangi bir suç unsuruna buluşmadan sitede gezinti yapabilirsiniz. Deep Web kullanacak olan kişilerin derin ağ sistemini iyi bilmesi gerekmektedir. Zaten derin ağ içerisinde Gmail, Hotmail ve benzeri mail ve platform sistemleri bulunmaktadır. Deep Web içerisinde gezinti yapacak olan kişiler görünmez ağ üzerinden gezilerini yapabilirler. Bununla beraber Deep Web içerisinde sitelere girmek imkansız değildir. Deep Web içerisinde gezinti yapmak, sizi her zaman kullanmamaktadır iyi bir yazılım bilginiz yoksa çevrimiçi verilerinizi gizlemez. Web siteleri genel olarak Deep Web kullanılmaktadır bunun ana sebebi ise bilgilerin halka açık bir şekilde hazırlanmıyor olmasıdır. Deep Web içerisinde yasal olarak bilgi gizleme ve şifreleme işlemleri sıkça kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı