Teknoloji

Dijital Hizmet Vergisi Hayatımıza Girdi

Tartışmaların odağındaki yeni vergi paketi dijital hizmet vergisi hayatımıza resmen girdi. Peki yeni vergi paketi ile birlikte bizleri neler bekliyor? 

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni Dijital Hizmet Vergisi ve Konaklama Vergisi başta olmak üzere pek çok ek vergiyi içeren yeni vergi paketi komisyonda kabul edildi. Yeni vergi paketi ile hayatımıza ek vergiler girdi. 

Hayatımıza Giren Yeni Vergiler Neler? 

Yeni vergi paketi ile birlikte Dijital Hizmet Vergisi başta olmak üzere Değerli Konut Vergisi, Gelir Vergisi tarifesinde yeni düzenlemeler ve Konaklama Vergisi hayatımıza girdi. 375 Sayılı Kanın Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin 31. Maddesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. 

Yeni Bir Vergi : Dijital Hizmet Vergisi

Komisyondan geçen vergi paketi ile birlikte hayatımıza Dijital Hizmet Vergisi dahil olmuş oldu. Yeni vergi olan Dijital Varlık Vergisi’ni Cumhurbaşkanı yüzde 1’e kadar veya miktarın 3 karı kadar arttırma yetkisine sahip. 

Ülkemizde faaliyet gösteren dev dijital servislere uygulanacak olan Dijital Varlık Vergisi ile birlikte servisler devlete ek vergi ödeyecek. Vergi uygulaması en az 20 milyon TL ya da küresel pazarda 750 milyon Euro veya üzeri gelir elde eden şirketlere uygulanacak. Bu anlamda yeni verginin başta Amerika Birleşik Devletleri merkezli pek çok şirkete uygulanacağını anlamına geliyor. 

Söz konusu Dijital Hizmet Vergisi’ni ödemeyen şirketler Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edildikten sonra sitelerine ve hizmetlerine olan erişim engellenecek. Yeni vergi ile birlikte Instagram, Twitter ve Facebook Türkiye’ye vergi ödeyecek. Spotify, Netflix, Apple ve Adobe gibi şirketler de Türkiye’ye vergi ödeyecek. 

Konaklama Vergisi

Yeni vergi tasarısı ile birlikte hayatımıza konaklama vergisi dahil oluyor. Yeni vergi ile birlikte artık vatandaşlar konaklamak istedikleri yerler için vergi ödeyecekler. Yeni konaklama vergisi ile birlikte 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 TL, 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12 TL; 3 yıldızlı otel ve tatil köyleri ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 TL; 2 ve bir yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampingler için 6 TL ve son olarak butik oteller ve özel konaklama tesisleri için ise 18 TL ek ödeme yapacak. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı