Teknoloji

Dijital Hizmet Vergisi Yürürlüğe Girdi!

Dijital alanda hizmet veren Dijital teknoloji devlerinden ek vergi almak amacıyla çıkartılan Dijital Hizmet Vergisi Kanunu TBMM’den geçti. Dijital Hizmet Vergisi şimdilik hiçbir şirketi kapsamıyor. 

Ülkemizde faaliyet gösteren Facebook, Apple ve Google gibi teknoloji devlerinden ekstra vergi almak isteyen ülkemizde Dijital Hizmet Vergisi hayatımıza girdi. Dijital Hizmet Vergisi Kanunu TBMM’de kabul edildi. Kanun Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte uygulamaya konulacak. 

Dijital Hizmet Vergisi Hayatımıza Dahil Oldu

Yeni vergi ile birlikte internet ortamında dijital olarak hizmet gösteren satış gerçekleştiren ve reklamlardan yüksek miktarda gelir elde eden şirketler Türkiye’de elde ettikleri gelirlerin yüzde 7.5’lik kısmını Dijital Hizmet Vergisi olarak ödeyecek. Dijital ortamlarda sunulan ücretli ya da ücretsiz olarak gerçekleştirilen sesli, görsel ve dijital tüm içerikler Dijital Hizmet Vergisi kapsamında.

Dijital Hizmet Vergisi kapsamında dijital para, ödeme hizmetleri, elektronik haberleşme servisleri, bankacılık amacıyla sunulan hizmetler, özel iletişim vergisine dahil olan servisler ve Ar-Ge merkezlerinde üretilen ürünler bulunmayacak. Bu servisler Dijital Hizmet Vergisi’nden muaf olacak. 

Ülkemizde varlığı bulunan yerli  ve yabancı şirketler bu vergiyi ödeyecek. Türkiye’de fiziksel olarak varlığı bulunmayan şirketlerin vergi ödemesi ise ilgili şirketlere ödeme yapan vatandaşlardan ya da reklam verenlerden alınacak. 

Dijital Hizmet Vergisi Şimdilik Hiçbir Şirketi Kapsamıyor!

Hayatımıza dahil olan Dijital Hizmet Vergisi şimdisi hiçbir şirketi kapsamıyor. Yeni vergi ile birlikte Türkiye’den çok yüksek miktarda gelir elde eden şirketlerin gelirlerinden pay alınarak küçük işletmelerin korunması amaçlanıyor. Dijital Varlık Vergisinin Resmi Gazete’de yer yayınlanmasıyla birlikte hangi şirketletin bu kapsam altına gireceğini daha net anlayabileceğiniz. Dijital Hizmet Vergisi’ni ödemeyen şirketlere önce ihtarda bulunulacak sonrasında ise 30 gün içerisinde vergisini ödemeyen şirketlerin dijital hizmetlerinin engellenmesine karar verilecek. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı