Teknoloji

Dijitalleşen Dünya’nın Büyük Ses Getiren Teknolojisi IOT Nedir ?

Iot teknolojisi hakkında  teknik bir açıklama yapacak olursak;

Nesnelerin Interneti,(Internet Of Things), birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları,mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya  insanlara, benzersiz tanımlayıcılar ile insandan insana veya insana ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden veri aktarmayı sağlayan sistemlerin tümünü ifade eder.

Bu teknik açıklamadan sonra bu teknolojinin basit ve teknik olmayan bir açıklamasını yapabiliriz.

IoT ‘in Gücü

Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle paralel bir şekilde gelişen bu teknoloji uzun bir süre daha gelişmeye devam edecektir. Bir örnekle siz okuyuculara daha açık bir şekilde anlatacak olursam, şu anda bu yazıyı masaüstünde,cep telefonunda veya bir tablette okuyor olabilirsiniz, hangi cihazda okuyor olursanız olun,kesinlikle cihazınız internete bağlı olmalıdır.

İnternete bağlı olmayan bir cihazda yapabileceğiniz işlemler kısıtlı iken internete bağlı bir cihazda yapabileceğimiz işlemler yelpazesi yeterince geniştir.Online herhangi bir şarkı dinlemek,film izlemek,kitap okumak, havale işlemlerini gerçekleştirmek, fatura ödemek vb.

IoT aslında günümüzde online bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştirmek için  kullandığımız cihazların , internete bağlanması anlamına gelen basit bir terimdir.

İnternete bağlanmak insanlar için neden bu kadar önemli bir hal aldı?

İnternete bağlı olmak, rahatlıkla bilgi alabileceğimiz, bilgi gönderebileceğimiz veya her ikisini de aynı anda yapabileceğimiz anlamına gelmektedir.Bu işlemleri online,kısa bir sürede halledebilmek, bir çok insanın işlerini kolaylaştırmaktadır. Bundan dolayı internete bağlı olmak herkes için artık çok önemli bir hal almıştır. Örnek olarak, akıllı telefonumuzla şu anda dünyadaki hemen hemen her şarkıyı dinleyebiliyoruz.Ancak bu müziklerin akıllı telefonlarımızda yüklü olduğu için değil. Bunun nedeni dünyadaki her şarkının farklı bir yerde saklı olmasıdır. İnternete bağlı akıllı telefonumuz verilerin saklı olduğu yerden  şarkıya ait bilgileri alabilir(kendi belleğine aktarabilir).

Akıllı bir cihaz sınırsız bir belleğe veya süper özelliklere sahip olmak zorunda değildir. Tek yapılması gereken internete bağlanarak sınırsız bir belleğe ve süper bir bilgisayara bağlanmaktır.

 

İnternete bağlı olan cihazları 3 kategoride toplayabiliriz

  1. Bilgi toplama ve gönderme: (Sensörler) – Bir çiftlikte toprak nemini ölçerek bitkilerin suya ihtiyacı olup olmadığını tespit etmek.
  2. Bilgi doğrultusunda hareket etme: (Programlanmış Makineler) – Suya ihtiyacı olan bitkinin otomatik olarak sulanmaya başlaması olayı
  3. İki İşlemi birden yapmak: (Sensörlerin ve Makinelerin birlikte çalışması olayı) – Sensörler yardımıyla nemi ölçülen topraktaki bitkilerin suya ihtiyacını tespit etmek ve bu bilgi doğrultusunda sistemin harekete geçiyor olması.

Daha da ilerisi, internet bağlantısı üzerinden hava durumu hakkında verilerin çekilerek yağmur bilgisi doğrultusunda sulama işleminin yapılmaması veya sıcak hava koşulları bilgisi doğrultusunda sulama süresinin arttırılması gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

Bazı Örnekler Verecek Olursak : NEST, Micoach Akıllı Top, Babolat, ..

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı