Teknoloji

Disket Sürücülerin Hafızası Ne Kadardır?

Disket sürücü (FDD) veya disket sürücü, veri depolama bilgilerini okuyan bir donanım aygıtıdır. 1967’de IBM’de bir ekip tarafından icat edildi ve taşınabilir bir aygıtı okuyabilen / yazabilen ilk donanım depolama türlerinden biriydi. FDD’ler çıkarılabilir disketlerde okumak ve yazmak için kullanılır. Disketler artık eski ve USB ve ağ dosya transferi gibi diğer depolama aygıtları tarafından değiştirildi.

Disket genel olarak üç boyutta, 8 inç, 5.5 inç ve 3.5 inç olarak geldi ve teknoloji ilerledikçe küçüldü. Daha yeni olan 3,5 inç sürüm, daha ileri teknoloji kullandı ve önceki modellerden daha fazla veri tuttu; orijinal 8 inç disket sürücü ise IBM System / 370’a mikro kod adı verilen donanım düzeyinde talimatlar ve / veya veri yapıları yüklemek için geliştirildi. anabilgisayar. 8 inçlik esnek disket salt okunur, 80 kilobayt bellekte tutuldu ve bellek diski olarak anıldı. Sekiz inçlik disket sürücüler ana karta bağlanmadı, ancak rölanti tekerleği tarafından çalıştırılan bir döner tabla üzerinde döndürüldü.

Disket Sürücüler Bilgisayar

Disket daha küçük 5.5 ve 3.5 inçlik tasarımlara ilerlerken, FDD de değişti. Daha küçük bir disketi yerleştirmek için, bir FDD’nin, disket sürücüsünün boyutunu, uyumluluk için açılan disketin boyutuyla eşleştirerek agresif değişiklikler yapması gerekiyordu. Uzun yıllar boyunca, PC ve notebookların çoğunda disket sürücü vardı. Bilgisayarlar arasında veri alışverişinde bulunmak için disket kullanmak, birçok bilgisayar teknisyeni için standart bir yöntemdi. Disket, kişisel kullanım için bir bilgisayarın sabit diskinin dışında yeterli miktarda veriyi saklamanın en yaygın yollarından biriydi çünkü ucuz ve taşıması kolaydı.

Teknoloji geliştikçe, disketler sonunda okuyabilir ve yazabilirdi. Bu noktada, FDD’lerin dört temel bileşeni vardı:

  • Manyetik okuma / yazma kafaları (bir veya iki)
  • Dakikada 300 – 360 döndürme işlemi yaparken diski yerinde tutan bir mil sıkma cihazı
  • Cihazı açan ve kapatan kolları olan bir çerçeve
  • Tüm elektronikleri içeren bir devre kartı

Okuma / yazma kafaları bir diskin her iki tarafını da okuyabilir ve aynı kafa okuma ve yazma için kullanılır. Tüm verilerin, bitişik yoldaki verilere müdahale etmek zorunda kalmadan silinmesini sağlamak için verileri silmek için ayrı ve daha geniş bir kafa kullanılmıştır.

Disket sürücü kablosu iki sürücüyü barındırabilir. Bir bilgisayar sisteminde, kablonun ucundaki sürücü A sürücüsü idi. Başka bir sürücü eklendiğinde, kablonun ortasına bağlandı ve B sürücüsü olarak adlandırıldı.

Disket sürücüler çoğunlukla geçmişte bir donanım aygıtıdır. ZIP sürücüleri, CD’ler ve USB dahil olmak üzere daha yeni donanım aygıtları tanıtıldı. Günümüzde, disket sürücüler genellikle bir PC, dizüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayarda bulunmaz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı