Teknoloji

Dizüstü Bilgisayardaki Dahili Batarya Nasıl Değiştirilir?

Her dizüstü bilgisayarın en az iki pili vardır – bir güç kaynağından şarj edip, dizüstü bilgisayarınız bir güç kaynağına takılmadan kullanıldığında deşarj olan ve bir adet de CMOS ayarlarını koruyan dizüstü ana kartına takılıyken deşarj olan dizüstü bilgisayarınız herhangi bir güç kaynağına bağlı değildir ve kapalıdır. Çoğu dahili pil (3 voltluk Lityum “düğme pil” tipi), normal kullanım koşullarında en az 5 ila 7 yıl dayanacak şekilde üreticiler tarafından tasarlanmıştır. Ancak, dahili pili değiştirmeden önce bitmesini beklerseniz, CMOS ayarlarınızı kaybetme riskiniz vardır (tarih, saat ve yapılandırma bilgileri). İşlem dizüstü bilgisayar markasına ve modeline göre değişebilse de, dahili pili değiştirmek için genel adımlar oldukça basittir.

Bilgisayardaki Pili Takma

Adım 1

Dizüstü bilgisayarın kasasını çıkarma ve CMOS pilini değiştirme prosedürünü gözden geçirmek için üreticinin dizüstü bilgisayar servisini ve onarım kılavuzunu kullanın ve üreticinin önerdiği yedek pili satın alın.

Adım 2

Dizüstü bilgisayarınızı kullanım kılavuzundaki talimatlara göre kurulum moduna getirin, kurulum sayfasındaki her sayfa için ayarları bir kağıda yazın ve ardından kurulum modundan çıkın.

Adım 3

Dizüstü bilgisayarı kapatın, fişini prizden çekin ve harici pili çıkarmak için üreticinin talimatlarını kullanın.

Adım 4

Anti-statik bilekliği takın ve dizüstü bilgisayar kasasını açmadan önce statik elektriği boşaltmak için klips ucunu metalik bir nesneye takın.

Adım 5

Eski dahili pili yuvasından kaldırın ve yeni pil ile değiştirin.

Adım 6

Dizüstü bilgisayarınızı bir araya getirmek için üreticinin talimatlarını izleyin, harici pili tekrar takın ve dizüstü bilgisayarı güç kaynağına takın.

Adım 7

Dizüstü bilgisayarınızı yeniden kurulum moduna getirin ve kurulum menüsünün her sayfasındaki kağıt üzerine not ettiğiniz ayarları girin.

Adım 8

Kurulum modundan çıkın ve dizüstü bilgisayarın normal şekilde açılmasını sağlayın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı