Teknoloji

DNS Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Tarayıcınızın URL çubuğuna bir web sitesi adresi yazdığınızda, bilgisayarınızı web sitesine bağlayan karmaşık bir dizi olayı tetikler. İşlemin bir kısmı, bilgisayarınızın bu web sitesinin sunucusunun IP adresini almasıdır.

Bu bilgiler bilgisayarınıza bir DNS veya etki alanı adı sistemi tarafından verilir. Eski zaman telefon alışverişinde bir operatörü hatırlatan bir “aracı”. Bilgisayarınız DNS ile bağlantı kurar ve ulaşmaya çalıştığınız web sitesinin URL’sini söyler. DNS daha sonra bu web sitesinin adresini sağlar ve sizi o adrese bağlar.

Bu yapı, kullandığınız DNS’nin göz atma alışkanlıklarınızı görebileceği, belirli web sitelerine erişiminizi reddedebileceği ve performansı etkileyebileceği anlamına gelir.

Windows 10

Başlat menüsünü açın ve kontrol paneline gidin. Oraya bir kez başladıktan sonra başlat menüsünde yazarak ulaşabilirsiniz.

windows 10 dns ayarı değiştirme

  • Kontrol panelinde “ağ ve internet” seçeneğini seçin.
  • Sol tarafta, “adaptör ayarlarını değiştir” seçeneğini seçin.
  • Yapılandırmak istediğiniz bağlantıyı sağ tıklayın ve “özellikler” seçin. Bunu yapmak için bilgisayarınızın yöneticisi olmanız gerekir.
  • Özellikler menüsü açıldığında, “internet protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4)” üzerine çift tıklayın.
  • Bir sonraki pencerede, “aşağıdaki DNS sunucu adresini kullanmak” için “otomatik olarak DNS sunucusu adresini al” seçeneğini kullanın ve kullanmak istediğiniz DNS’yi girin.
  • Cloudflare kullanmayı planlıyorsanız, 1.1.1.1 tercih edilen sunucu alanında ve 1.0.0.1 alternatif alanda olmalıdır. Google için 8.8.8.8 ile 8.8.8.4 tercih edilen bir alternatif. Bu fazlalık, sunuculardan biri kapalı olduğunda bilgisayarınızın normal şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar.

“Tamam” a basın ve özellikler penceresine dönün. “İnternet protokolü sürüm 6’yı (TCP / IPv6) bulmak için aşağı kaydırın.” IPv4 için yaptığınız gibi yapın. “DNS sunucusu adresini otomatik olarak al” seçeneğini “aşağıdaki DNS sunucusu adresini kullanmak” olarak değiştirin, ancak bu zamanı yazın:

Google: 2001: 4860: 4860 :: 8888 tercih edildi ve 2001: 4860: 4860 :: 8844 alternatif oldu.

Cloudflare: 2606: 4700: 4700 :: 1111, tercih edilen için 2606: 4700: 4700 :: 1001.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı