Teknoloji

Domain Sorgulaması Nasıl Olur?

DNS nedir? Alan Adı Sistemi (DNS), İnternet’in telefon defteri. İnsanlar nytimes.com veya espn.com gibi alan adlarıyla çevrimiçi bilgilere erişir. Web tarayıcıları Internet Protokolü (IP) adresleri aracılığıyla etkileşime girer. İnternete bağlı her cihazın, diğer makinelerin cihazı bulmak için kullandığı benzersiz bir IP adresi vardır. DNS sunucuları, insanların 192.168.1.1 (IPv4’te) gibi IP adreslerini veya 2400: cb00: 2048: 1: c629: d7a2 (IPv6’da) gibi daha karmaşık yeni alfa sayısal IP adreslerini ezberlemesi ihtiyacını ortadan kaldırır. DNS nasıl çalışır? DNS çözümleme işlemi, bir ana bilgisayar adının (www.example.com gibi) bilgisayar dostu bir IP adresine (192.168.1.1 gibi) dönüştürülmesini içerir.

İnternet’teki her cihaza bir IP adresi verilir ve uygun İnternet cihazını bulmak için bu adres gereklidir – örneğin belirli bir evi bulmak için sokak adresi kullanılır. Bir kullanıcı bir web sayfası yüklemek istediğinde, bir kullanıcının web tarayıcısına (example.com) yazdığı şeyle example.com web sayfasını bulmak için gerekli makine dostu adres arasında bir çeviri yapılmalıdır. DNS çözümlemesinin alt yapısında ki süreci öğrenmek için, bir DNS sorgusunun içerisinden geçmesi gereken farklı donanım hakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir.

Web tarayıcısı için, DNS araması “sahne arkasında” gerçekleşir ve ilk istek dışında kullanıcının bilgisayarından herhangi bir etkileşim gerektirmez. Bir web sayfasının yüklenmesiyle ilgili 4 DNS sunucusu vardır: DNS imleci – Bu imleç, kütüphanede bir yerde belirli bir kitabı bulması istenen bir kütüphaneci olarak düşünülebilir. DNS imleci, web tarayıcıları gibi uygulamalar aracılığıyla istemci makinelerinden sorgu almak üzere tasarlanmış bir sunucudur. Genellikle, imleç istemcinin DNS sorgusunu karşılamak için ek istekler yapmaktan sorumludur. Kök ad sunucusu – Kök sunucu, insan tarafından okunabilir ana bilgisayar adlarını IP adreslerine çevirmenin (çözümlemenin) ilk adımıdır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı