Teknoloji

Dört Büyük Teknoloji CEO’sunun Rekabet Soruşturmasında İfade Vermesi İsteniyor!

ABD hükümeti tarafından dört büyük teknoloji Ceo’sunun rekabet soruşturmasında ifade vermesinin istendiği belirtildi. Belirtilenlere göre Apple, Alphabet, Amazon ve Facebook’un online alanda rekabeti araştıracakları davada ifade vermelerinin istediği ortaya çıktı. ABD’nin Adalet Komitesi’nin, Apple, Alphabet, Amazon ve Facebook’a internet alanında yaptıkları rekabet ile ilgili olarak yapılacak incelemede ifade vermeye davet eden mektuplar yolladığı ortaya çıktı.

Komite başkanı David Cicilline yaptığı açıklamada, belgelerin soruşturmada “gerekli” ve bunun gibi taleplerin dosyaları elde etmek için “uygun sürecin” bir parçası olduğunu söyledi. Dört şirketin CEO’sunun ifade vermesi halinde, Temmuz ayında ABD’nin en kapsamlı ve en büyük incelemelerinden biri başlatılmış olacak.

Ayrıca yaptığı güncellemeler ile yeni hamleleri ile adından çokça söz ettiren Facebook bu kez olumsuz bir haberle gündemde. Facebook, geçtiğimiz mayıs ayında internetin en büyük GIF paylaşım platformlarından Giphy’yi 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı.Şimdi ise Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, bu satın alım hakkında soruşturma başlattı. Giphy’nin video animasyonlarını içeren dev kütüphanesi, Facebook uygulamalarında oldukça popüler; buna rağmen TikTok, Snapchat ve Twitter gibi Facebook’un rakibi olan diğer popüler sosyal medya platformlarına da hizmet sunuyor. Bu nedenle Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Facebook’un Giphy’yi satın almasının herhangi bir sorun olup olmayacağını araştıracak.

Bu hafta içerisinde Facebook’a bir icra emri gönderen rekabet kurumunun, soruşturma bitene kadar şirketlerin birleşmesini durdurduğu belirtildi. Bu yıl mayıs ayında Giphy’yi satın aldığını duyuran Facebook, uygulamanın trafiğinin yarısının, WhatsApp ve Instagram dâhil olmak üzere Facebook uygulamalarından geldiğini açıklamıştı. Başlatılan soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte araştırmaların en azından 3 Temmuz tarihine kadar süreceği ve bu süreçte Giphy’nin CMA’dan önceden yazılı izin almadıkça personelini ve teknolojisini Facebook’tan ayrı tutması gerektiğine karar verildi. Konu hakkında açıklama yapan bir Facebook sözcüsü, Giphy’nin insanlara daha fazla özellik ve araç vererek Instagram’ın sunduklarını geliştirdiğini söyledi. Ayrıca Facebook’un daha önce belirttiği gibi Giphy kullanan diğer şirketlerin platforma erişimini kaybetmeyeceği de hatırlatıldı.

Belirtilenlere göre Facebook’un özel bir gözlük çalışması içinde olduğu ortaya çıktı. Belgelerde firmanın, zihin okuyabilme yeteneği olan gözlüğün patentini aldığı görüldü. Ürünün, denenip denenmediği bilinmiyor. Ancak özel hayatın gizliliğine aykırı bir durum olduğu düşünülüyor.  Zihin okuyabilme yeteneğinin gözlüğe nasıl kazandırıldığı netleşmedi. Fakat elektro sinyallerle bunun mümkün olabileceği akıllara geliyor.

Söz konusu gözlük çalışmasının bir fikirden öte olduğu ve patent başvurusunun yapıldığı belirtildi. Facebook’un gerçekten böyle bir ürünü üretip üretmeyeceği, kullanıma alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor.

Son günlerde kullanılan pek çok uygulamada ve cihazda karanlık mod özelliği gündeme geliyor. Son olarak Facebook geçtiğimiz ay karanlık mod özelliğini bilgisayar sürümü için yayınlanmıştı. Şimdi ise Facebook’un mobil uygulamasına beklenen karanlık mod özelliği geleceği belirtildi. Güncelleme herkese açık yayımlanmamış olsa da arayüze karanlık mod özelliği eklenmiş durumda.

Karanlık mod özelliğinin OLED ekranlar için pil tasarrufu sağlayacağı belirtilse de LCD, LED gibi ekran kullanan cihazlar için pil tasarrufu konusunda pek faydalı olmayacağı söyleniyor. Ayrıca bir sonraki güncelleme ile birlikte koronavirüs vakalarını gösteren bir sayaç da ekleneceği belirtiliyor. Güncellemenin ilk aşamada Android işletim sistemi kullanan cihazlara yayınlanması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı