Teknoloji

Drone Yolcu Uçağına Çarpıyordu

Drone Yolcu Uçağına Çarpıyordu

Günümüzde dronelar birçok farklı amaçlar için tercih ediliyor. Pek çok drone modelinde kameralar yer alıyor. Bu kameralar ile harika görüntüler elde edilebiliyor. Tabi teknoloji her zaman iyi niyetle kullanılmıyor. Dronelar da kötü amaçlar için sık sık kullanılıyor. Özellikle askeri alanda dronelar ülkeler için büyük katkı sunarken çoğu zamanda ülkeler için oldukça kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunun son örneği ise İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında yaşandı. Sabiha Gökçen havalimanı çevresinde havalandırılan bir drone, yolcu uçağını teğet geçerek büyük bir faciaya sebep oluyordu.

Drone, yolcu uçağının 30 metre üzerinden geçti

Hatırlanacağı üzere 2017 senesinde Atatürk Havalimanı üstünde çekim yapan bir drone, yolcu uçakları için tehlike oluşturduğundan dolayı o dönem yoğun şikayet almıştı. Drone sahibi Aspet Manukyan, uçakları tehlikeye soktuğundan ötürü drone yüzünden Türkiye’de ceza alan ilk kişi unvanına sahip.

Benzer olay Sabiha Gökçen’de de yaşandı. Bir yolcu uçağı pilotu, 30 metre üzerinden drone geçtiğini kuleye bildirdi. Gerekli çalışmalara başlayan havalimanı yetkilileri, drone’un sahibini bulmak için soruşturma başlattı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı