Editörün SeçimiTeknoloji

Drone’ların Gücü Adına

Bilindiği üzere Drone’lar artık günümüzün her noktasında yer almaya başladı. İlk başlarda, sıradan bir oyuncak amacıyla gündeme gelen drone’lar, artık ülkelerin savaş teknolojilerinin de büyük bir kısmını oluşturuyor.  Birçok alanda kendisine yer bulan Drone’lar, şimdi de bir spor branşı olarak anılıyor.

Drone Racing League

2016 yılından beri faaliyetlerini gösteren bu lig, Drone’ların yarışlarından oluşuyor. Zorlu bir parkura sahip olan ligin galibi olabilmek inanılmaz derecede zor bir durum. Fakat drone’lara yüklenilen yapay zekalar sayesinde artık bu drone’lar bir kullanıcısı olmadan uçup tüm bu parkurları tamamlayabiliyor. Ayrıca Drone Racing League ekibi tarafından hazırlanılan RacerAI, dünyanın en iyi uçaklarından daha iyi bir performans sergileyebiliyor. Şimdi bu Canavar RacerAI’yı inceleyelim…

Muhteşem Yapay Zekalı Drone RACER-AI

Racer adı verilen bir drone. Evet yanlış duymadınız sadece bir drone ,fakat bu drone’un ayırt edici olan bir özelliği var. Ve bu özellikte tamamen yapay zekaya sahip olması. Drone Racing League tarafından tasarlanan bu drone’u en iyi şekilde çalıştırabilmek amacıyla, dünyanın dört bir yanından dokuz programcı ve yapay zeka mühendisi getirildi.

Bu drone, dört kameraya ve dört tane de pervaneye sahip. Bu sahip olduğu fonksiyonların yanı sıra içinde AI(Yapay Zeka) bulunduğu için, işlemcisinin de Nvdia tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Üst Düzey Tasarım

RacerAI’nın tasarımı alışılagelmiş drone’ların çok ötesinde. Ok şeklinde gövdesi, yanlara doğru açılan kanatları, kısaca tüm şekli bir av kuşunu andırıyor. Zaten uçan bütün cihazların tasarımları, doğada uçan canlılardan örnek alınarak yapılmıştır. Fakat bu Drone bire bir av kuşunu anımsatıyor. Sıradan bir drone’dan daha fazla uçuş becerisine sahip. Yaptığı manevralar ise anlatılmasının mümkün olamayacağı kadar başarılı.

Bu Kadar Yapay Zekaya Güvenilmesi İnsan Hayatını Tehdit Ediyor

Evet aslında burada amaç, RacerAI’nın muhteşem özelliklerini belirtmek değil. Asıl amaç çok hızlı bir şekilde ilerleyen teknolojilerin, özellikle de yapay zekaların gündemde olması, ve bu gündemde olma olayının da gittikçe başarıya ulaşmasının ne denli doğru olduğu sorusunu sorgulamak. Eskiden makinelere sadece basit matematiksel işlemleri yapma görevi verilirdi. Şimdi ise yapay zekaya ait ufak bir drone görebiliyoruz.

Yapay Zekalı Drone’lar Tehlike Doğuruyor

Drone Racing League’nin baş teknoloji sorumlusu ve ligin şu anki yarış uçaklarının tasarımcısı Ryan Gury, “Robotların insanlığın ötesine geçtiğini izlemek için buradayız” demesi bile, aslında insanlığa açık açık yapılan bir tehdit.

Şu an için sadece yarış platformlarında kullanılmak üzere tasarlanan ve kullanılan yapay zekalı Drone’lar, muhtemelen amaçlarının dışına çıkarak, daha farklı alanlarda da kullanılacak. Böylesine harika bir tasarıma ve özelliklere sahip olan Drone’ları sadece yarış pistinde tutmak, sanırım büyük bir saflık olacaktır. Her ne kadar tehdit yaratılsa da teknoloji her geçen gün ilerleyecek ve büyüyecek. Bunun bir kaçarı yok.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı