Teknoloji

Dünya Sağlık Örgütü, iOS ve Android İçin Koronavirüs Uygulaması Geliştirdi

Koronavirüs gibi tehlikeli bir salgının ciddiyetini ilk başta anlayamayan, alınan önlemlerin gereksiz olduğunu iddia eden ve halkı yanlış bilgilendirerek sokağa çıkmayı teşvik eden kullanıcılarla Türk Polisi’nin ilgilendiğine zaman zaman şahit olabiliyoruz.

Ancak yalan ve yanlış bilgiyle mücadele eden tek kurum Türk Emniyeti değil. Google geçtiğimiz günlerde COVID-19 için özel bir web sitesi oluşturarak insanların Koronavirüs’le ilgili gerçekleri ve tedavi çalışmalarını tek elden takip edeceği bir kaynağı da meydana getirmiş oldu.

Tüm bilgiler tek çatı altında

Google bu sitede yayınladığı bilgilerin tümünü ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) web sitesinden kaynak gösteriyor. Zaten bu iki site COVID-19’a dair ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bir arada sunuyor.

Ancak DSÖ bu noktada çok faydalı olabilecek bir adım atarak bu bilgi yığınını tek bir havuz halinde bulabileceğimiz mobil uygulamasını hayata geçirdi. iPhone, Android ve web tarayıcılarında yayınlanacağı belirtilen bu yeni uygulama ile yanlış bilgilerin hızla yayılmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Uygulamanın adı belli oldu: WHO MyHealth

Önceden Google ve Microsoft’ta çalışan eski uzmanların yanı sıra DSÖ danışmanlarının da yardımıyla hazırlanan yeni uygulamanın adı WHO MyHealth olarak belirlenmiş. 30 Mart tarihinde yayına alınacağı belirtilen uygulamanın kodu hâlihazırda açık kaynak olarak erişime açıldı.

Temel olarak uygulamada yer alan bilgilere resmî WhatsApp bot hesabından ulaşabilmek mümkün. Buna Koronavirüs’e maruz kaldığınızı düşündüğünüzde ne yapmanız gerektiğine dair tavsiyeler de dâhil. O yüzden bu haliyle uygulamanın çok verimli olmadığını söyleyebiliriz. Yakın gelecekte uygulamanın teyit edilmiş Koronavirüs vakalarını takip etmeye müsait bir hale gelmesi mümkün tabii.

Son olarak uygulamanın Google tarafından geliştiren Flutter SDK’sı ile üretildiğini belirtmiş olalım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı