Teknoloji

Dünyanın En Hızlı Kamerası Nasıl Çalışıyor?

 Teknolojinin gelişmesi ile birlikte fotoğraf çekmek daha ayrı bir keyif olarak nitelendiriliyor. Yeni çıkan ve son teknolojiye sahip olan akıllı telefonlar bile saniyede 960 adet kare fotoğraf çekebiliyor. Ağır çekim videolarla birlikte fotoğraf ve video çekmek ayrı bir keyif olarak ifade ediliyor. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte dünyanın en hızlı kamerası da tasarlanmış oldu. En hızlı kameranın saniyede 70 trilyon fotoğraf çektiği belirlendi. Bu hız bir rekor olarak nitelendiriliyor. Bu makine ile bir anlamda ışık dalgalarının videosunu çekmek bile mümkün hale gelebiliyor.

En Hızlı Kamera Nasıl Çalışıyor?

Bu kadar hızlı çalışan kameranın teknolojisi bu süreçte cebimizde taşıdığımız akıllı telefonlardan biraz daha farklı olarak ilerliyor. Caltech tarafından geliştirilen bu teknoloji ile birlikte sıkıştırılmış ultra hızlı spektral fotoğrafçılık gündeme geliyor.

CUSP sistemi aslında projenin yöneticisi olan Lihong Wang’ın daha önceki çalışmalarının bir örneği olarak ifade ediliyor. Daha önce sıkıştırılmış fotoğraf sistemlerinde saniyede 100 milyar kare yakalanabiliyordu ancak yapılan çalışmalarda sistem genişletildi ve saniyede 70 trilyon kareye kadar çıkartıldı.

Bu sistem ile birlikte fizik çalışmaları da daha etkili bir şekilde anlaşılabilecek. Işık dalgalarını dahi yakalayabilme özelliğine sahip olmasından dolayı son derece ilgi görüyor. Kameralarla birlikte pek çok duruma hakim olmak ve görüntülemek mümkün hale geliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı