Teknoloji

Dünyanın En Yüksek Verimliliğe Sahip Güneş Enerjisi Hücreleri Geliştirildi

Alman ve Amerikan iki farklı ekibin geliştirdikleri güneş enerjisi hücreleri şimdiye dek üretilen en yüksek verimliliğe sahip güneş enerjisi hücreleri olarak kabul edildi. Yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilere göre geliştirilen enerji hücreleri yüzde 50’ye varan verimlilik sağlıyor.

Bugüne dek üretilen tüm güneş enerjisi hücrelerinden daha iyi verimlilik sunan bu enerji hücreleri sürdürülebilir enerji üretimleri konusunda büyük bir devrim olarak görülüyor. Öyle ki üretilen enerji hücrelerinin bundan sonra üretilecek olan güneş enerjisi hücreleri için emsal olarak kabul edileceği söyleniyor. Keza yenilenebilir enerji üzerinde yapılan araştırmalar dünyanın geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Bu güneş enerjisi hücrelerinden ilki ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından üretildi. NREL tarafından güneş enerjisi hücresi yüzde 47,1’lik verimlilik oranıyla en verimli güneş enerjisi ünvanını ele aldı.

NREL tarafında geliştirilen ve altı farklı fotoaktif katmandan oluşan güneş enerjisi hücresi altı eklemli  lll-V güneş enerjisi hücresi teknolojini kullanmaktadır. İnsan saçından daha ince halde bulunan toplam 140 farklı katmandan oluşan enerji hücresinin her katmanı, ışık spektrumunun farklı taraflarından enerji çekebilme özelliğine sahiptir.

NREL tarafından geliştirilen güneş enerjisi hücresi üzerinde pek çok farklı deney yapıldı. Bunların en önemlisinde güneş enerjisi hücresinin üzerine güneş enerjisinden 143 kat daha güçlü bir ışık gücü tutuldu. Geliştirilen hücre bu şartlar altında dahi yüzde 39,2 verimlilik sundu.Almanlar tarafından geliştirilen güneş enerjisi hücresi ise Helmholtz Zentrum Berlin (HBZ) araştırmacıları tarafından geliştirildi. İki farklı fotoaktif tabakaya sahip olan enerji hücresinin bir katmanı perovskitten üretildi.  Böylece HBZ tarafından geliştirilen güneş enerjisi hücresi dünyada ilk kez perovskitten üretilen enerji hücresi oldu. Güneş enerji hücresinin diğer katmanında ise bakır, indiyum, galyum ve selenyum kullanıldı. Bu katmana kısaca CIGS denildi. CIGS katmanı 3-4 mikrometre kalınlığına sahipken perovskit katmanı ise 0,5 mikrometre kalınlığına sahiptir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı