Teknoloji

Düz Lensler İle Odaksız Kameralar Artık Mümkün

Düz lenslerin geliştirilmesi üzerine artık odaksız kameralar mümkün olabilecek. Fotoğraf makineleri ve telefonlardaki önemli özellik odaklanma ortadan kalkıyor mu? Araştırmacıların geliştirdiği düz lensler ile odaksız kameralar geliştirilebilecek.

Telefon alırken en dikkat edilen husus şüphesiz ki kameralar. Kameraların gün geçtikçe gelişmesiyle kamera teknolojisinde gelinen son nokta ise odaksız kameralar oldu.

Odaklanma Gerektirmeyen Kameralar Maliyeti Düşürecek

İnç kalınlığının binde biri kadar olan tek bir lens kullanılarak, odaklanma gerektirmeyen kameralar geliştiriliyor. Bu durum akıllı telefonlarda yüksek kaliteye sahip odakta görüntü için birden fazla lense gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Düz Lensler İle Odaksız Kameralar Artık Mümkün

Utah Üniversitesi araştırma ekibinden Rajesh Menon, “Düz lenslerimiz, kameraların işlevlerini arttırırken, diğer görüntüleme sistemlerinin ağırlığını, karmaşıklığını ve maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Bu optikler daha ince akıllı telefon kameraları, endoskopi gibi biyomedikal görüntüleme için geliştirilmiş daha küçük kameralar ve otomobiller için daha kompakt kameralar sağlayabilir” dedi.

Telefon Lensleri Ne İşe Yarıyor?

Telefon ve sosyal medya fotoğrafçılığının artması üzerine en önem verilen konu telefonun kamerası ve kameranın özellikleri oldu. Öyle ki bir süre sonra telefon kameraları için ayrıca mobil lensler üretilmeye başlandı.

Düz Lensler İle Odaksız Kameralar Artık Mümkün

Android ve  iPhone akıllı telefonlarda kullanılabilen akıllı telefon kameraları, 3 türden oluşmakta. Telefon kameralarında Fish-eye (Balık gözü), wide (geniş açılı) ve makro şeklinde lensler bulunmakta. Lenslerden biri fish-eye diğeri ise geniş açı ve makro özelliğine sahip olan lenslerdir .Hem fish-eye hem de makro fotoğraf çekmeye yarayan lens ise, kullanılmak istendiği şekle göre ters çevrilerek kullanılabiliyor. Bu lenslerin dışında ayrıca cep telefonları için zoom lensler de bulunuyor.

Düz Lensler İle Odaksız Kameralar Artık Mümkün
Düz Lensler İle Odaksız Kameralar Artık Mümkün
  • Wide yani geniş açılı lensler ile daha geniş bir alanı daha pürüzsüz ve düzgün biçimde fotoğraf çekmeye olanak sağlıyor. 0,63x, 0,45x ve 0,35x gibi açılara sahip lensler ile geniş açılı fotoğraflar çekilebiliyor.
  • Fish eye yani balık gözü lensler ise 112 derece, 198 dereceve 230 derece açılar ile fotoğrafı hem geniş açılı hem de küre biçiminde çekmeye imkan sağlıyor.
  • Makro lensler ise ayrıntı çekimler için daha fazla detayın çekilmesine olanak sağlıyor. Makro lensler otomatik olarak arka plana bokeh efekti de uygulayabildiği için oldukça profesyonel fotoğraflara zemin hazılıyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı