Teknoloji

E Ticaret Böyle Doğdu! İnternetten Satışa Sunulan İlk Ürün

İnternet üzerinden satışa sunulan pek çok ürün var. Elektronik ticaret (e ticaret), son yıllarda hayatımızın hemen hemen her yerinde bulunmaya başladı. Artık evimize kahveyi dahi internetten söyleyebiliyoruz.

Adobe tarafından yapılan araştırmalar, insanların iletişim konusundaki beklentilerini ön plana çıkarıyor. 2019 yılının başından itibaren ortalama 83 Milyor Dolarlık bir alışveriş kapasitesinin olduğu, hatta bu alışveriş ortalamasının daha da yükselebileceği düşünülüyor.

Adobe tarafından yapılan bir diğer araştırma, bu harcanan paranın sadece 3 Milyar Dolarının ‘kara cuma’ alışverişlerinde harcandığını söylüyor. Akıllı telefonlar, televizyonlar, kitaplar, kıyafetler ve daha pek çok şey bu süreçlerde kullanılıyor.

Bu denli bir yoğun alışveriş sürecinden sonra akıllara yer yer gelen bir sorudan başlayalım istedik bu yazımız için. İnternette ilk ne satıldı? Bu gerçekten önemli bir soru. Çünkü bu soruya verilecek pek çok cevap olabilir.

Shopify tarafından hazırlanan videoda, internetten alışveriş konusunda detaylı bir tarihçe sunulmuş durumda. İlk olarak Arpanet ile başlayan internet alışverişi, bilindiği gibi bir ürün satışı değil aslında. Çünkü 1971 yılında tasarlanan bu alışveriş sisteminin ilk ürünleri uyuşturucu idi.

Uyuşturucu satmak için tasarlanan bir sistem

İnternet alışverişinin ilk örneği, Stanford ve MIT tarafından gerçekleştirilmiş. Tabi direkt üniversiteler değil, bu üniversitelerde okuyan bilgisayar bilimi öğrencileri tarafından. Bu öğrenciler kendi aralarında yasal olmayan bir ürün olan uyuşturucu satışı yapmak için tasarlanan bu sistem, sadece belirli bir ağ belirleyip buluşmak için kullanılıyormuş.

E ticaret işleminde süreç farklı

E ticaret işlemlerinde süreçler çok farklı işliyor tabi. 1994 senesine kadar gerçek bir e ticaret işlemi gerçekleşmemiş. Pizza Hut, sık sık ilk e ticareti kendileri yaptığını iddia etse de, gerçek pek de öyle görünmüyor.

New Hampshire üzerinde yaşayan Dan Kohn 21 yaşında idi ve NetMarket isimli bir site ile ilk çevrimiçi alışveriş işlemini tasarladı. Ten Summoner Tales albümünün satışını gerçekleştiren bu arkadaşımız, ilk e ticaret işlemini gerçekleştirmiş oldu. Yani bütün bu işlemin başlangıcı, bir albüm ile noktalandı diyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı