Teknoloji

Ekolojik Dengeyi Korumak İçin Evinizde Yapabileceğiniz 7 Değişiklik

Ekolojik Dengeyi Korumak İçin Evinizde Yapabileceğiniz 7 Değişiklik

Doğa tahribatı hem bizim hem de diğer canlıların yaşamını tehdit eden büyük bir sorundur. –Deyim yerindeyse- bu ateşe odun taşıyanlardan olmamak için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir. İşte bunun için yapabileceğimiz basit ancak önemli şeyler vardır. İşe önce evimizden başlamak gerekir. Zira kendi yaşam alanımızı çevre dostu bir yer haline getirmek, doğa için atabileceğimiz ilk adımdır. Küçük dokunuşlarla doğaya nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, işte detaylar…

Güneş Işığından Faydalanın

Doğanın tertemiz atmosferinden yararlanmak için büyük harcamalar yapmanıza gerek yoktur. Pencerelerinizi açık tutmak bol oksijen ve güneş ışığı almanıza yardımcı olur. Öte yandan duvarlarınızı da güneş ışığını aksettirebilecek renklere boyamanız önerilir.

Isıtıcı ve klimalarınızı doğru kullanın

Klimalarınızı doğru bir şekilde kullanmanız yalnızca fatura tutarlarınızın değil, çevre kirliliğinin de azaltılmasını sağlayacaktır. Kış mevsiminde oda ısısının 21°C’de, yaz mevsiminde ise 24°C’de olması idealdir. Su ısısı için ise 38°C gayet uygun bir değerdir.

Mutfak alışkanlıklarınızı değiştirin

Zamanınızı ve paranızı doğru kullanmak, enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız, yemeklerinizi elinizden geldiğince düdüklü tencerede pişirin. Fırını çalıştırırken kapağını sık aralıklarla açıp kapatmamaya dikkat edin. Dondurulmuş bir gıdayı çözmek için mikrodalgaya atabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde elektrikli aletleri tamamen kapatın

TV’yi izledikten sonra kapatmayı unutmayın, o kırmızı ışık sabaha kadar yanmasın. Bilgisayarı kullandıktan sonra da hazırda bekletmek yerine kapatmayı tercih edin. Müzik setini kapatmayı, telefonunuzu şarjdan çıkarmayı ve dışarı çıkarken modemi kapatmayı da ihmal etmeyin. Enerji kaynaklarımızın daha hızlı tükenmesinde payınız olmasın ve cihazlarınızın kullanım süresi uzun olsun istiyorsanız, bunları gözardı etmemelisiniz.

A++ ve A+++ ayrımına varın

Ürünlerdeki A++ ve A+++ ifadeleri, enerji tüketiminin daha düşük oranlarda olduğunu gösterir. A grubu aletler daha fazla enerji harcarken A++ ve A+++ aletlerin tükettiği enerji daha azdır. Bir cihaz satın alırken tercihinizi enerji verimi fazla olanlardan yana kullanırsanız doğanın korunmasına katkı sağlamış olursunuz.

Bulaşık ve çamaşır makinelerini çalıştırmadan önce tam olarak dolduğundan emin olun

Birkaç parça çamaşırınız için makineyi çalıştırmak yerine hepsini biriktirerek tek seferde yıkamanız daha sağlıklıdır. Aynı şey bulaşık makinesi için de geçerlidir. Ön yıkama yapmamak ve yıkama için soğuk su kullanmak da enerjiden ve paradan tasarruf etmek demektir.

Tasarruflu ampulleri tercih edin

Floresan LED ampullerin kullanım ömrünün öteki ampullerden 8 kat daha fazla olduğunu ve %80’e varan enerji tasarrufu sağladığını biliyor muydunuz? Fiyatı diğer ampullerden yüksektir ancak daha iyi bir çevre için buna değer.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı