Teknoloji

Ekran Kartı Isısı Nasıl Ölçülür?

Ekran kartları bilgisayarımızın çalışma performansını ve akış hızını doğrudan etkileyen önemli bir donanımdır. Ekran kartları oyun performansları, video izleme internette gezinme gibi bilgisayarda yaptığınız bir çok işlemin performansını etkiler. Temel olarak bakıldığından anakarttan gönderilen verilerin, gpu yani ekran kartı çipleri üzerinde okunması ve yazılması üzerine monitöre hdmı, vga veya herhangi bir başka aktarım yöntemi ile aktarılır. Ekran kartları, teknolojinin gelişmesi ile çok fazla gelişmiş ve bir birinden farklı model ve güç seçenekleri ile piyasaya sürülmüştür.

Ekran kartı performansı zamanla değişiklik göstere bilir. Bu performansa doğrudan etki eden etmenler arasında ekran kartının ısınması gelmektedir. Ekran kartı ısıları belli bir seviyenin üstüne çıkması durumunda, performansı düşürecek ve zaman zaman bilgisayarın yeniden başlamasına sebep olacaktır. Ekran kartı ısısını düşüren etmenler arasında, termal macunlar ve ekran kartı fanları en önemli rolü oynar. Ekran kartı fanlarının tozlanması ve tıkanması sonucunda ekran kartı ısısı büyük ölçüde artacaktır. Aynı zamanda düzenli bakım yaptırmamanız durumunda, macun seviyesinde yaşanan azalmalar sonucunda ısı artışı yaşanacaktır. Ekran kartına macun sürmek ve fan bakımlarını yapmak profesyonellik isteyen bir işlemdir. Fakat siz ekran kartı ısınızı düzenli olarak ölçerek donanımınız da bulunan fan ve termal macunda bir sorun sıkıntı olup olmadığını önceden anlaya bilirsiniz. Ekran kartı ısısının normal ısıdan daha yüksek olması sonucunda fan veya macun da bazı sıkıntılar olduğunu düşünerek profesyonel bir destek almanız gerekir.

Ekran kartı ısısını ölçen bir çok program bulunur. Kişisel olarak kullanabileceğiniz ve iyi bir arayüze sahip olan Everest  sizin için en detaylı sonucu gösterecek bir yazılımdır. Ekran kartı bilgileri, sıcaklığı, işlemci sıcaklığı ve fan durumları gibi donanımsal bir çok bilgiyi everest ile alabilirsiniz. Aldığınız bilgilerin durumuna göre bilgisayarınıza gerekli bakımları yaptırma kararı alabilir veya anlamanız durumunda kendiniz gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı