Teknoloji

Ekran Kartı Modelini Öğrenebilmenin Yolu

ekran kartı öğrenme windows 10,ekran kartı öğrenme laptop,ekran kartı nasıl öğrenilir,ekran kartı nasıl güncellenir amd gibi sorgulamalara istinaden bir makale hazırladım. Kimi zaman ekran kartı özelliklerinizi bilmeniz gerekebilir. Oynayacağınız oyunun, kullanacağınız programın minimum sistem gereksinimlerini biliyorsanız kendi sisteminiz ile kıyaslamak isteyebilirsiniz. O yüzden sizlere bugün sizlere çok sık sorulan ekran kartınızın modelini öğrenebilme yönteminden söz edeceğim.

Cmd İle Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Ekran kartınızı öğrenebileceğiniz ilk yöntem oldukça basittir. Başlat > çalıştır  yolu ile çalıştır programını açın. Sonrasında yazı yerine dxdiag yazın ve enter tuşuna basın. Böylelikle ekran kartı özelliklerinizle beraber bilgisayarınızın işlemcisi, rami ve donanımsal pek çok özelliğe erişebileceksiniz.

Masaüstü kullanıyorsanız ve ekran kartınızın performans açısından değerini merak ediyorsanız bu yöntem ile ekran kartı modelinizi öğrenebilirsiniz. Sonrasında internet üzerinde ekran kartınızın modelini kullanarak bir araştırma yaparsınız. Bu araştırma neticesinde ekran kartınızın ortalama olarak hangi oyunları kaldıracağını öğrenirsiniz. Eğer ekran kartınızın performansı sizin için tatmin edici düzeyde değilse yenisini almanız gerekebilir. Birçok ekran kartı bulunmakla beraber seçeneklerin fazla oluşu ve her bütçeye uygun ekran kartının olması işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Bütçenize uygun bir ekran kartı seçerek bilgisayarınızın performansını aynı ölçüde iyileştirebilirsiniz.

Çalıştır bölümünden dxdiag yazıp enter’a bastığınız takdirde bilgisayar özelliklerinizi görebildiğinizi söylemiştik. Ekran sekmesine tıkladığınızda ise ekran kartı özelliklerinizi, varsa harici ve dahili ekran kartlarının özelliklerini tek bir pencerede görebilirsiniz. Laptoplarda birden fazla ekran kartı bulunmaktadır ve her iki modelin de ne olduğunu, kapasitelerinin ne kadar olduğunu merak edebilirsiniz.

2013 yılından sonra piyasaya çıkan ekran kartları ile öncesindeki ekran kartlarının göstermiş olduğu performanslar arasında dağlar kadar kadar fark var. O yüzden eğer ekran kartını çok eski ise modelini öğrenerek internet üzerinden kıyaslama videolarını izleyerek performansını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Diğer ekran kartları ile olan kıyaslamasını gördükten sonra yeni bir ekran kartına ihtiyacınız olup olmayacağına karar verebilirsiniz. Ekran kartları ile ilgili aklınızda farklı bir soru işareti var ise yorum kısmından bizlere iletebilir, ekran kartı tavsiyeleri için de yazabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı