Teknoloji

Ekran Kartı Nedir Kısa Bilgi

Ekran kartı bilgisayarın görüntü aktarılmasın da önemli rol oynayan birimidir. Ekran kartları harici ve dahil olarak buluna bilir. Aynı zamanda anakart ve chipset üzerinde bulunan ekran kartları vardır. Günümüzde ekran kartları için Gpu üretimi gerçekleştiren büyük iki firma bulunmaktadır. Bu firmalar Nvidia ve AMD ‘dir. Aralarında bulunan tatlı rekabet sonucu bu mühendislik alanı her geçen gün gelişmektedir.

Paylaşımlı Ekran Kartı Nedir

Paylaşımlı ekran kartı çalışma prensibi olarak paylaşım olarak belirlenen boyutta ram üzerinden kendine yer ayıran ekran kartlarıdır. Bu durum ram performansını düşürür. Genellikle anakart üzerinde bulunan dahili ekran kartları bu çalışma prensibine dayalı olarak çalışmaktadır.

Ekran Kartı Ne Kadar Güç Harcar

Gelişen teknoloji ile görüntü işleme gücünde oluşan artış miktarı ekran kartlarının gereksinim duyduğu güç miktarını da arttırmıştır. Yüksek performanslı ekran kartlarının güç tüketimi oldukça fazladır. Merkezi işlemciler ve güç kaynağı üreticileri tarafından yapılan bir açıklama sonucunda bu durumun giderek arttığı ve önemli bir durum olduğu bildirilmiştir.

PCI- EXPRESS bağlantısı üzerinden bağlanan ekran kartlarının yarattığı gerilimden dolayı slot güç destek çıkışı 75 watt olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Bu durumda bunun üzerinde enerji tüketimine sahip olan ekran kartları için power üzerinden doğrudan bir bağlantı sağlanmaktadır. Bu bağlantı 6 pin veya 8 pin olacak şekilde kurulmaktadır. 8 pinlik çıkışlarda 150 watt 6pinlik çıkışlardan ise 75 watt değerinde bir elektrik akımı çekmektedir.

Paylaşımlı Mı Paylaşımsız Mı Ekran Kartı Kullanmalıyım

Paylaşımlı ekran kartları çalışma prensibi olarak ram üzerinde kendine ayırdığı yerden dolayı ramde bir performans düşüklüğü yaratır. Bu sebepten ekran kartınızın performansı, ram performansını düşüreceğinden dolayı iyi bir randıman alamazsınız. Fakat paylaşımsız bir ekran kartı, gücünün son damlasına kadar sizinle olacağından dolayı yüksek performans arayan kişilerin paylaşımsız kartları kullanması daha iyi sonuç verecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı