Teknoloji

Elektronlar ile Yapay Kol Üretiliyor

Teknolojinin pek çok alanda gelişimi görüldüğü gibi tıp alanında da oldukça ilerleme kat etmiştir.  Son dönemlerde yapılan çalışmalarla birlikte kolundan cerrahi müdahale geçirmiş bireyler için hissedebilmelerini sağlayabilecek protez  kol üretilmiştir.

Gelişmiş Protez Kol

Tıp hayatında bir ilk olacak bu üretim sayesinde, zihinsel bir kontrol ile protez kolu takılan bireyler kontrol edebilecek aynı zamanda dokunma hissini de yaşayabileceklerdir.  İnsan ve makine ile en yüksek iletişimin sağlanabileceği bu yöntem tıp dünyasını oldukça heyecanlandırmıştır.  Yapay unsurlar arasında ilk defa sinirlere, kaslara ve iskelete bağlı şekilde varlığını sürdürmektedir. Nöromüsküloskeletal olarak adlandırılma olan bu yapay kol sıradan yapay kol ve ellerden daha hassas olduğu bilim insanları tarafından belirtilmiştir.  Çalışma şekli ise; kemiğe, sinirlere ve kaslar ile bağlantılı elektrotlar tarafından yönetilmektedir.  Daha önceki yapay kol ve ellerin duyusal anlamda ve dokunma hislerine karşılık veremediğini görmek bilim insanlarının çalışmalarını arttırmış ve bu yapay kolda hisler daha ön planda olmuştur. Kaybedilen kolun yokluğunu en aza indirmeye çalışan bilim insanları, üretilen yeni protez kol ile klinik anlamda kaybedilen kolun yerini aldığını söylemektedirler.  Hastaların hem meslek hayatlarında hem de herhangi bir tekniksel konuda bu yapay kolu kullanabildikleri bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. İnsanlar ile uzun vadede oldukça güvenilir bir iletişim kurulan bu yapay kolla pek çok alanda hasar ile karşılaşılmamıştır.  Aynı zamanda zihin kontrolünü içermesi de kaybettiği koldan kaynaklı alamadığı duyu eksikliğini bu protez kol sayesinde alabilmektedir. Daha önce üretilen yapay kollar ile hastaların yanlarında herhangi bir pil yahut elektrikli bir alet taşımaları gerekmekteydi. Ancak bu yeni yapay kol ile içerisinde bulunan elektronlar sayesinde herhangi bir pile yahut elektrikli araca gerek kalmamaktadır. Kısa bir süre hastaların gözetimi haricinde hayatları boyunca gözetime tabii tutulmaksızın güvenilir bir biçimde kullanılabilmektedir.

Yapay kol üzerinde çalışmalar hala daha devam etmek de olup bilim insanları tarafından gerekli açıklamaların yapılacağı bildirilmiştir.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı