Teknoloji

En çok karşılaşılan MacOS Catalina problemleri ve çözümleri

MacOS Catalina sorunlarını çözme konusunda rehberimize hoş geldiniz. Kurulum sorunlarından, olması gerektiği gibi çalışmayan donanım veya yazılıma kadar, insanların karşılaştığı macOS 10.15 Catalina sorunlarının birçoğuna hitap edecek bir yazı ile karşınızdayız.

Bu makalede yer verilmeyen bir macOS Catalina sorunuyla karşılaşırsanız bu durumda, bize ayrıntıları içeren bir yorum yazın; bir çözüm bulmak için elimizden geleni yapacağız.

MacOs Catalina’ güncellemesini nasıl alırım?

Henüz Catalina güncellemesini indirmediyseniz, aşağıdan cihazınızın uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

MacOs Catalina ile uyumlu tüm cihazların listesi aşağıdaki gibidir;

12-inch MacBook (2015 ve sonrası)
MacBook Air (2012 ve sonrası)
MacBook Pro (2012 ve sonrası)
Mac mini (2012 ve sonrası)
iMac (2012 ve sonrası)
iMac Pro (2017)
Mac Pro (2013 ve sonrası)

İyi haber , hali hazırda Mac veya MacBook’unuza yüklü macOS 10.14 Mojave varsa, o zaman macOS 10.15 Catalina güncellemesini direk alabilirsiniz.
Yukarıdaki özelliklere sahip bir cihazınız var ise aşağıda resmi catalina sayfasından yeni işletim sisteminizi indirebilirsiniz.

https://www.apple.com/tr/macos/catalina/

Şimdi makalemizin konusu olan en çok karşılaşılan MacOs Catalina problemlerine kısaca bir göz atalım:

MacOS Catalina indirme sorunları nasıl düzeltilir?

Yaygın macOS Catalina sorunlarının başında, “macOS Catalina indirme işlemi başarısız oldu” diyen bir hata mesajı görünmesi ve indirilememesidir.

Bazı kullanıcılarda macOS Catalina’yı indirmeye çalışırken “Ağ bağlantısı kesildi” hata mesajlarını görmeleridir. Bir diğer yaygın macOS Catalina indirme sorununda ise şu hata mesajını görebilirsiniz : “MacOS kurulumu devam edemedi. Kurulum önemli içeriğin indirilmesi gerekmektedir. Bu içerik şu anda indirilemiyor. Daha sonra tekrar deneyin.”

Bu sorunu almanızın birkaç nedeni var. Çünkü birçok insan aynı anda macOS Catalina’yı indirmeye çalışıyor. Sorun buysa, indirme işleminin çalışıp çalışmadığını görmek için daha sonra tekrar deneyin. Ayrıca, bazı durumlarda yoğun istek nedeni ile Apple sunucularıda isteklere anlık yanıt verememektedir.

Diğer problem ise Mac’inizde yeterli depolama alanı yoksa, macOS Catalina indirmesi başarısız olabilir. Apple menüsünü açın ve ‘Bu Mac Hakkında’yı tıklayın.

‘Depolama’yı seçin ve ardından sabit sürücünüzde yeterince alan olup olmadığından emin olunuz. En az 15GB boş alana ihtiyacınız var.

İnternet bağlantınızın mümkün olduğu kadar güvenilir olmasını sağlamak için bir Wi-Fi bağlantısından ziyade Ethernet kablosu ile indirme işlemini deneyiniz.

MacOS Catalina’yı indirmekte hala sorun yaşıyorsanız, kısmen indirilen macOS 10.15 dosyalarını ve sabit sürücünüzde “Install macOS 10.15” adlı bir dosyayı bulmaya çalışın. Onları silin, ardından Mac’inizi yeniden başlatın ve macOS Catalina’yı tekrar indirmeyi deneyin.

MacOS Catalina’yı indirmekte hala sorun yaşıyorsanız, App Store’u açın, Account (Hesabım’ı) tıklayın ’ve Bitmemiş İndirmeler’ bölümünde bir şey olup olmadığını kontrol edin. İndirmeyi bu kısımdan başlatabilirsiniz.

Son olarak, indirmeyi yeniden başlatıp başlatmayacağını görmek için Apple store hesabınızdan çıkış yapmayı deneyin.

MacOS Catalina indirirken “ağ geçidi zaman aşımına uğradı” hatası nasıl düzeltilir?

MacOS Catalina’yı indirip yüklerken indirme işleminin yaklaşık 511.5 MB boyutunda olduğunu unutmayınız. “ağ geçidi zaman aşımına uğradı” veya “kötü ağ geçidi” hatası en sık rastlanan sorunlar arasındadır.

Bu sorunla karşılaşırsanız, Mac’inizi Güvenli Modda başlatmayı deneyin (önyükleme sırasında klavyede Shift tuşunu basılı tutun), ardından macOS Catalina’yı tekrar indirmeyi ve yüklemeyi deneyin.

MacOS Catalina yükleme sorunları nasıl düzeltilir?

Yazımızın başında verdiğimiz uyumlu bir cihazınız var ise macOS Catalina indirme işlemi tamamlanır, ancak yükleme işleminin devam etmesi sırasında bir hata oluşursa, Mac’inizin uygulama klasöründe ‘MacOS 10.15 Yükle’ adlı bir dosya arayın. Kuruluma başlamak için dosyayı çift tıklayın.

Yüklemenin düşük disk alanı nedeniyle başarısız olduğu macOS Catalina sorunuyla karşılaşırsanız, Mac’inizi yeniden başlatın ve Kurtarma moduna girmek için önyükleme yaparken Control + R tuşlarına basın. Normal şekilde önyüklemek için ‘Disk boot’ (Disk önyüklemesi) ’yi seçin, daha sonra ihtiyaç duymadığınız dosyaları kaldırın.

MacOs Catalina Kurulumu sırasında yükleme işlemi takılı kaldı?

Bu durumda, Mac’inizi veya MacBook’unuzu yeniden başlatmaya zorlamanız gerekir. Endişelenmeyin, ‘Mac’inizi Ayarlama’ mesajı, güncelleme işleminin bittiği anlamına gelir, böylece Mac’inizi yeniden başlatarak hiçbir verinizi kaybetmez veya hiçbir şeyden zarar görmezsiniz.

Bunu yapmak için, Mac veya MacBook kapanana kadar güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Birkaç saniye bekledikten sonra tekrar açın. Mac’iniz veya MacBook’unuz şimdi başarıyla macOS Catalina’ya güncellenmelidir.

Disk alanını boşaltmak için mücadele ediyorsanız, büyük miktarda yer kaplayan gizli Time Machine dosyalarına bakın.

Yeterince boş alan kaldıktan sonra, kurulumu tekrar deneyin.

MacOS Catalina kurulumun sonunda bir sorunla karşılaşırsa ve sonra bir hata mesajı gösterirse, Mac’in İnternet üzerinden yeniden başlatılması için Mac’inizi yeniden başlatın ve klavyenizdeki Command + Option + R tuşlarına basın. Ayrıca Shift + Option + Command + R tuşlarını da deneyebilirsiniz.

Mac’iniz önyükleme işleminde başarısız olmaya devam ederse, Apple’ın harici bir Mac başlangıç diski oluşturma konusundaki talimatlarını izleyin.

Mac’inizi Güvenli Mod’da yeniden başlatmanız ve ardından sorunu gidermek için macOS 10.15 Catalina’yı oradan yüklemeye çalışmak faydalı olabilir.

MacOS Catalina giriş (login) problemi nasıl çözülür?

MacOS Catalina’yı yükledikten sonra Mac’inize veya MacBook’unuza giriş yapmakta sorun yaşıyorsanız veya giriş yaptığınız bir döngüye takıldıysanız, tekrar çıkış yapmanız durumunda, aşağıdaki adımlar yardımcı olabilir.

Öncelikle, Mac’inizi yeniden başlatın ve klavyenizdeki Command + S tuşlarını terminal penceresi gelene kadar basılı tutun.

Şimdi aşağıdaki komutları giriniz:

/sbin/mount -uw /

Klavyenizdeki Enter tuşuna basın. Ardından aşağıdakileri girin:

rm /var/db/.applesetupdone

Endişelenmeyin, önemli olan hiçbir şey silinmiyor. Enter tuşuna basın, ardından Mac’inizi yeniden başlatın.

Daha sonra yeni bir yönetici kullanıcı hesabı oluşturmanız istenecektir.

MacOS Catalina Wi-Fi sorunlarını çözmek


MacOS Catalina’yı yükledikten sonra internete, Wi-Fi veya Ethernet (kablolu) bağlantısı üzerinden bağlanmada sorun yaşıyorsanız, Mac’inizi Güvenli Modda başlatmayı deneyin ve bağlanıp bağlanamayacağınıza bakın.

Yapabiliyorsanız, yüklediğiniz bir uygulama veya uzantıyla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Sürücülerinizi ve uygulamalarınızı güncellediğinizden emin olun ve ileride bir Apple güncellemesi için dikkat edin.

İşletim sisteminiz ne olursa olsun güncel tutmayı unutmayınız. Eğer bu makalede değinilenler dışında bir sorun yaşıyorsanız yorum yaparak bize ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı