Teknoloji
Trend

En İyi Chrome Uygulamaları

Mayıs 2019: LastPass, Honey, Pocket ve daha fazlası

Google Chrome ile internette gezinirken hayatımızı daha kolay hale getirebilecek verim katacak uzantılar ile karşılaşabilirsiniz. Şimdi sizlerle kullanacağımız en iyileri Google Chrome eklentilerini inceleyelim.

Google Chrome, %50 kullanım oranına sahip artık dünyaca bilinen bir tarayıcıdır. Bu tarayıcıyı adeta İsviçre çakısına dönüştüren ve tarayıcıya çeşitli fonksiyonlar katan eklentiler bulunmaktadır. Yeni bir eklenti eklemek, Google Chrome’da oldukça kolaydır.

Chrome tarayıcısının sağ üstündeki üç noktaya tıklayın.

Açılan menüden Diğer Araçlar> Uzantılar’ı seçin.

Açılan sayfada tarayıcımıza kurulmuş tüm eklentiler gelmektedir.

Arama çubuğundan kullanmak istediğiniz bir eklentiyi bu bölümde arayabilir ya da alternatif olarak Google Chrome Mağazasını ziyaret edebilirsiniz.
Eklenti dünyasına girmeden Google Chrome’da kullanabileceğiniz en iyileri eklentileri bu yazımızda belirledik. Ayrıca sizleri uyarmak gerekirse tüm eklentilerin aynı anda çalışması tarayıcınızı yavaşlatabilmektedir. Bu sebeple yüklediğiniz tüm eklentilerin hepsini aynı anda çalıştırmayın. Bunun yerine, alt bölümde bulunan eklenti listemizden favorilerinizi oluşturabilirsiniz.

• LastPass
• Honey
• Grammarly
• PushBullet
• AdBlock for Chrome
• Send to Kindle
• Awesome Screenshot
• Save to Pocket

LastPass

Şifreleri yönetmenin güvenilir yolu

İnternet siteleri üzerinde bulunan hesaplarınızın her birinin kullanıcı adı ve şifrelerini hatırlayabiliyorsanız, hepsine aynısını kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Bu güvenlik açısından çok kötü bir yöntemdir. LastPass işte tüm bu alışkanlığınızı terk edebileceğiniz en iyi araçlardan biri.

Bu uygulamaya, Google Chrome uzantısı dışında iOS, Android ve diğer tarayıcılarda da ulaşabilirsiniz. böylece giriş bilgilerinize herhangi bir cihazdan ulaşabilirsiniz. LastPass, kullanıcı adınızı ve şifre isteyen web sayfalarında otomatik olarak ilgili alanları dolduracak ve sizlere belirli zamanlarda otomatik olarak şifreleri değiştirmenizi ve hatırlamak zorunda olmadığınız güçlü şifreleri oluşturmayı önerecektir.

Program kullanıcılarının rahatlıkla test edebilmeleri için ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. Kullanıcılar da biir şifre yöneticisine ihtiyaç duyup duymadığınızı fark etmenizi sağlayacaktır.


Honey

İnternet Alışverişlerinizde anlık indirim yakalayabileceğiniz bütçe dostu uygulama

Alışveriş alışkanlıklarımız geçmiş yıllara göre artık tamamen değişti. Artık bir buzdolabını dahi internet üzerinden henüz ürünü görmeden alabilecek alışkanlıklar edindik. Bir ürünü satın almaya karar verdiğimizde ise sadece bir siteyi değil birden çok siteyi inceliyoruz. Ürünün fiyatı bu alışverişlerimizde bizi yönlendiren bir diğer önemli etkendir. Hangi siteden satın alırsak daha az ödeme yapıyorsak tercihimiz bu yönde oluyor.
Bu sebeple alışverişlerimizi daha uygun hale getirmek için birçok indirim kodu ve kuponu arıyoruz. Ancak, işe yarayan güncel kodları ve bulmak zahmetli olabiliyor. İşte bu konuda Honey hayat kurtaran bir uygulama olarak karşımıza gelmektedir. Uygulama bulunduğunuz e-ticaret internet sitesi için bir indirim kodu tespit ettiğinde anlık bildirimlerle bizleri haberdar etmektedir.
Alışverişi tamamladığınızda, Ödeme ekranında Honey butonuna tıkladığınızda indirim kuponlarını ödeme ekranına otomatik ekleyerek indirimler sağlanacaktır. Yapılması gereken sadece Honey uygulamasını yüklemek ve Honey’de bir hesap oluşturmak ya da facebook hesabınız ile giriş yapmaktır. Ancak bunun dışında uygulamanın kullanımı ücretsizdir.


Grammarly

Yazım hatalarınızı anında düzeltir

Bir blog yazarı olarak hedeflediğimiz makaleyi en doğru kelimeleri seçerek oluşturmaya özen gösteriyoruz. Eğer dil bilgisi konusunda hatalarınızın azaltmak ve kelime kelime alternatiflerini bizlere sunarak daha efektif makaleler oluşturmak istersiniz. Sizlere hayat kurtaran bir makale yardımcısı olan Grammarly’i önereceğiz.

Grammly, hazırladığınız makalelerde dil bilgisi konusunda sizlere yardımcı olacak bir araçtır. Yazılarınızdaki yanlış bağlamları tespit ederek kelimeleri doğru bir biçimde oluşturmanızı sağlar. Dolayısıyla, heceleme ve dilbilgisi ile ilgileniyorsanız ve iletişiminizin hatasız olduğundan emin olmak istiyorsanız, Grammarly hemen Chrome’a ekleyebilirsiniz.


PushBullet

Telefonunuz ile bilgisayarınız arasında kablosuz bir köprü

PushBullet, günün büyük vaktini internette geçiren kullanıcılar için en iyi uygulamalardan biridir. Chrome tarayıcısını bilgisayarında ve android cep telefonunda kullanan kişiler için her iki platformda da sizlere pratiklik katacak işleri gerçekleştirmenize imkan verir.

Chrome uzantıları arasında tartışmasız en iyi uygulamalardan biri olan PushBullet’ın bir çok özelliği bulunmaktadır. Ancak temel özelliklerinden biri Android bildirimlerinizi Chrome üzerinde göstrerek her şeyden haberdar olmanızı sağlar. PushBullet ile SMS mesajlarına cevap verebilir. Ayrıca Whatsapp ve diğer mesajlaşma servisleri de desteklenmektedir. PushBullet ile bir kişiye yada bir grup görüşmesine de mesaj gönderebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarda yazacağınız mesaj ile cep telefonundan daha hızlı mesaj yazma imkanı vermektedir.

Cihazlarınız arasında dosya paylaşmak ve her şeyi senkronize etmek için de PushBullet’ı kullanabilirsiniz.


AdBlock

İnternet Reklamlarının Sonu Geldi.

Reklam engelleyicileri , tarayıcınızda kullanabileceğiniz en kullanışlı uzantılardan biridir. İnternet sitelerinin tek gelir kaynağı bizleriz yani okuyucular. Ücretsiz bir içeriğe erişmek için web yayıncılarının reklamlarınıda görmek durumunda kalabiliyoruz. Fakat reklam konusunda aşırıya kaçan web siteleri için tek çözüm AdBlock reklam engelleyicisi kullanmaktır.

60 milyon kullanıcıya erişen Adblock uygulaması, Google Eklenti Marketinin de en popüler uygulamalarından birisidir.

İstediğimiz web sayfalarına izin vermek, istemediğimiz web sayfalarının da reklamlarına dur demek ne güzel bir tercih. Bir içeriği okumak için bu kadar zahmete girmek yerine AdBlock’u tercih edin. Rahat Edin 😊


Send To Kindle

Kindle’ınızdaki haberleri ve web makalelerini okuyun.

Amazon Kindle’ınız varsa, Kindle’a Gönder uzantısı tam anlamıyla söylediğini yapar.

Haber ve blog yazılarını daha sonra okumak için kolayca Kindle’ınıza göndermenizi sağlar.

Amazon’un resmi uzantısıdır ve içeriği detaylıca incelemeden kısa bir önizleme yapmanızada yarar. Ayrıca bir sayfadan ilginizi çeken bir metni seçebilir ve bunu Kindle’a gönderebilirsiniz. İlginizi çeken web sitelerini E-Ink teknolojisine sahip tabletinizde okumak gerçekten keyifli olacaktır.


Awesome Screenshot

Web sayfalarını ve videolardan istediğiniz görüntüyü yakalayın

İnternette gezerken ilgili sitenin ekran görüntüsü almanız mı gerekiyor? Awesome Screenshot , ekran görüntüsü almak için ihtiyacınız olan tüm işlemleri yapabilir. İsterseniz bir sayfanın tamamını ya da bir bölümünün ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alacaksınız fakat bir bölümü bulanıklaştırmak istiyorsunuz. Uygulama içerisinde bu işlemi hızlıca gerçekleştirebileceğiniz seçenekler mevcut.

Awesome Screenshot eklentisi ile ekran görüntülerinizi kırpmanıza, düzenlemenize ve açıklama eklemenize ve hatta masaüstünüzün ekran görüntüsü almanıza imkan verir.

Hatta ekran görüntüsü seçeneğinin yanında istediğiniz bir bölümün videosunu da kaydedebilirsiniz. Bunun için 3.parti uygulamalara ekstra para vermenize gerek kalmaz.


Save to Pocket

Send to kindle isimli eklentiye çok benzeyen bu uygulama ile zamanınızın olmadığı fakat sonrasında incelemek isteyeceğiniz web içeriklerini okuyabilmenize imkân verir. İnternetiniz olmasa bile tüm web içeriklerini zamanınız olduğunda okuyabilirsiniz.

Eklentiyi tarayıcınıza yüklediğinizde Pocket butonuna tıklayınız. O anda açık olan web sayfasındaki metin Pocket hesabınıza kaydedilir. Sonrasında da akıllı telefon, tablet veya Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz Pocket uygulaması ile boş zamanınızda kaydettiğiniz bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı