Teknoloji

En popüler Şifreler Ortaya Çıktı! Hacker’lar Bu Şifreleri 1 Saniyede Kırabiliyor!

2019 yılında birçok  hack saldırısı yaşandı, milyonlarca kullanıcının bilgileri siber korsanlar tarafından hacklendi. Fakat milyonlarca kullanıcı hackerlar tarafından kolayca hacklenen bazı şifrelerden vazgeçemedi. Yapılan bir araştırmaya göre, en popüler şifre geçen yıl olduğu gibi ‘123456’ oldu. Nordpass’in yeni araştırmasına göre, bilgisayar korsanlarının milyonlarca internet kullanıcısı tarafından kullanılan şifrelerin oldukça kolay bir şekilde kırılabildiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, dünyanın en popüler şifrelerinin yaklaşık yüzde 70’i bir saniyeden daha kısa sürede kırılabiliyor. Milyonlarca kullanıcının kullandığı şifre yine ‘123456’ oldu.  

Kullanıcıları vazgeçemediği bazı şifreler;

  • 123456 
  • 123456789  
  • qwerty  
  • 1234567  
  • 12345678  
  • 12345  
  • 111111  
  • 123123  
  • abc123  
  • qwerty123 

Dünya koronavirüs ile mücadele ederken bilgisayar korsanları da boş durmuyor. Zaman zaman çeşitli şekillerde bu süreçten faydalanarak siber saldırılar düzenleyen korsanlar son olarak Avrupa’da kripto para madenciliği için koronavirüs çalışmalarının yapıldığı yüksek performanslı bilgisayarlara saldırmıştı. Uzmanlar, araştırmaların çalınması için kripto para madenciliğinin bir araç olarak kullanılabileceği ihtimalini de düşünüyor.

Öte yandan Koronavirüs dolayısıyla internet üzerinden alışveriş oldukça rağbet görüyor. Pek çok kişi internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bilgi Güvenliği Uzmanı Ateş Sünbül; ‘Tüm kredi kartlarınızı yanınıza almayın, kart kopyalarına karşı uyanık olun, çift ödemelere dikkat edin, acil telefon numaralarını bir yere yazın’ açıklamasında bulundu.

Mazars Denge Bilgi Teknolojileri Denetim, Güvenlik ve Danışmanlık Partnerı Ateş Sünbül; ‘Dışarı çıkarken yanınıza dolabınızdaki tüm kıyafetleri almadığınız gibi tüm kredi kartlarını da almamanız güvenliğiniz açısından dikkat etmeniz gereken bir husustur. Çalınma durumunda tüm bankalara ayrı ayrı kapama talimatlarını vermek eğer yurt dışındaysanız zorlu olacaktır’ ifadelerinde bulundu.

Sünbül, ‘ATM’lerden para çekebileceğiniz debit veya ATM kartınızı yanınızda olursa hızlı nakit ihtiyaçlarınızı gidermeniz mümkün olacaktır. En çok kullandığınız kredi kartınızı almayı unutmayın. Yurtdışına gidiyorsanız kredi kartınızın ilgili ülkede geçerli olduğundan emin olun. Yedek bir kredi kartı, mümkünse farklı bir banka kartı olmasını öneririz. Acil bir durum olmadıkça mümkün olduğunca tek kart kullanmaya dikkat edin. Temassız ödeme yöntemlerini tercih edin’ şeklinde konuştu. Sünbül, ‘Alışveriş esnasında yaşanabilecek mükerrer veya çift ödemelere karşı aldığınız ödeme belgeleri, araç kiralama sözleşmeleri ve otel rezervasyon onay belgelerini her ihtimale karşı iyi saklayın. Ödeme itirazı yaparken onlara ihtiyacınız olacak’ dedi.

Kart ve cüzdanla birlikte telefonların da çalınabileceğini belirten Ateş Sünbül, ‘Böyle bir durumda telefonunuzda kayıtlı kalan bilgilere ulaşamayacaksınız ve dolaysıyla yapmanız gereken aramaları yapamayacaksınız. Sizin için önemli olan kişi numaralarını ve bankaların telefon numaralarını ayrıca bir yere yazmanız, acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilir’ şeklinde konuştu.

Öte yandan Koronavirüs’e karşı gösterilen hassasiyet ve duyarlılık çoğu zaman siber saldırganların hedefi olabiliyor. Son olarak konu ile ilgili açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, özellikle Kısa Çalışma Ödeneği başta olmak üzere sunulan hizmetleri suistimal etmek amacıyla kişisel bilgileri talep ederek kötü amaçlı kullanan kişi ve web sitelerine karşı uyardı.

Bakan Selçuk; “Kısa çalışma başvuru ve ödeme sürecinde vatandaşlarımız kişisel güvenlikleri için kendilerine İŞKUR resmi hesapları dışında gelen hiçbir e-posta ve SMS’e itibar etmesinler. Kişisel bilgilerini resmi kaynaklar dışında 3. kişilerle paylaşmasınlar.” şeklinde uyarıda bulundu. Bakan Selçuk, “Kişisel kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Sadece www.turkiye.gov.tr, www.iskur.gov.tr ve www.ailevecalisma.gov.tr gibi resmi bağlantılardan bilgi alarak işlemlerinizi bu web siteleri üzerinden gerçekleştirin. Bakanlığımız ve İŞKUR tarafından yapılan bilgilendirmeler dışında yapılan açıklamalara itibar etmeyin”dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı