Editörün SeçimiOyunTeknoloji

Epic Games’in, Fortnite Şifreleri Satan 14 Yaşındaki Çocukla Davası Sonuçlandı

ABD’de bir davada oyun geliştiriciler popüler oyun için şifre üretip satan YouTuber’ı suçladılar.

Çıktığı andan itibaren popülerliği yakalamış ve kendini hızlıca tüm zamanların en popüler oyunları arasında yerini almış olan oyun Fortnite, ilginç bir dava haberiyle gündeme gelmişti. Kendini Youtube videolarında CBV olarak tanıtan ve 14 yaşında olduğunu söyleyen bir çocuk, oyunun şifrelerini yapıp, tanıtıp, satmakla suçlanıyordu. Geçtiğimiz salı günü BBC’de yayınlanan habere göre bu çocukla, daha doğrusu annesiyle, sonunda anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Fortnite, piyasaya 2018 yılında çıkarılan, oynaması ücretsiz, online bir aksiyon oyunudur ve çıktığı günden beri büyük ilgi toplamış, kendini tüm zamanların en popüler oyunları arasına koymuştur. PC, Mac, PlayStation 4, Xbox One platformlarından oynanan oyun sadece 2018 yılında, yapım şirketi Epic Games’e 3 milyar dolar kazandırmıştır.

Günden güne önem kazanan oyun dünyasında, para kazananın artık yalnızca şirketler olmadığını sanırım hepimiz biliyoruz. En çok da gençler bu piyasanın farkında gibi görünüyor. Hâlâ bunu görememiş olanlarımız için şöyle söyleyelim; 2019 yılının başında düzenlenen Fortnite Dünya Kupası (evet tabi ki Dünya Kupası da düzenleniyor) şampiyonu 16 yaşındaki genç 2 milyon kişi tarafından izlendi ve 3 milyon dolar kazandı.

2019 Fortnite Dünya Kupası şampiyonu Bugha

Anlaşılan o ki Epic Games de, bu kadar kazanacak kadar büyüdülerse, dava açılacak kadar büyümüşlerdir diye düşündü.

CBV olarak bilinen Küçük YouTuber, Fortnite’da şifre yazıp kullandığı videolarını YouTube’a yüklüyordu. Bu sebeple Epic Games tarafından “şifre yazılımını kullanarak, pazarlayarak, satarak, karanlık işler çevirmek” gerekçeleriyle Fortnite’ın telif hakkını ihlal ettiğinden şuçlandı. Epic Games, şikayetinde “Bu videoları sattığı şifreleri tanıtmak, reklamını ve pazarlığını yapmak için yüklüyordu.” demişti. Diğer oyuncular için haksızlık olduğu ve oyun zevkini büyük ölçüde zedelediği gerekçesiyle suçlanan CBV’nin davası ABD Kuzey Carolina Batı Bölgesi Doğu Yerleşkesi Yerel Mahkemesinde görüldü. Yaşı küçük olduğundan dolayı CBV’nin yasal varisi olan annesiyle anlaşma sağlandı. Fakat yorumları için anneye ulaşılamamakta ve sağlanan anlaşmanın maddeleri hâlâ bilinmemekte.

Karanlık işleri çevirenlerin büyükler yerine çocuklar olması daha sevimli gözükse de, yine de anne sözü dinlemekte fayda var.


Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı