Teknoloji

Evde Corona Virüsü Testi Yapan Uygulama

Corona Virüsü’ne karşı tedbirlerin arttırıldığı son günlerde ABD’li bilim insanları yapay zeka sayesinde Corona Virüsü’nü tespit edecek uygulama geliştirme aşamasında.

Yapay zeka ile birleştirilmiş Corona Virüsü uygulaması ile bireyin risk altında olup olmadığını, yaklaşık bir dakika içinde nerede olduklarına bağlı olarak evde bir risk değerlendirmesi yapabilmelerini sağlanması planlanıyor. Uygulama sayesinde virüse dair tespitler ilk olarak mobil uyumlu uygulama üzerinden yapılacak ve sağlık ekipleri enfeksiyon riski taşıyan kişilere ulaşıp muayene edebilecek.

Corona Virüsü hakkında son açıklanan rakamlara göre 6 kıtaya yayıldı ve yaklaşık 95 bin kişide Corona Virüsü vakası bildirildi. En fazla vaka virüsün yayılmaya başladığı ülke Çin’de tespit edildi. Corona Virüsü teşhisi konulan 57.389 kişi virüsü yenmeyi başardı.

Georgia Tıp Fakültesi araştırmacıları, yerel ve halk sağlığı görevlileri Corona Virüsü için en fazla risk altında olanların demografik özelliklerinin de öğrenileceği uygulama ile hastalığın bulaştığı kişilere ve yakın çevrelerine de ulaşılabilecek.

Corona Virüsü’nü Tespit Eden Uygulamanın Özellikler

Corona Virüsü tespit edecek uygulama bireylere kişisel bilgilerini sorarak analiz yapmayı planlıyor. Uygulamayı kullananlara nerede yaşadıkları, cinsiyet, yaş ve ırk gibi diğer demografik özelliklerin yanı sıra, Corona Virüsü olduğu bilinen ya da son 14 gün içinde nispeten yüksek viral enfeksiyon belirtileri olan, İtalya ve Çin gibi bölgelere seyahat eden bir kişiyle yakın temasta bulunup bulunmadığı gibi sorular ile risk altında olup olmadıkları tespit edilecek.

Yapay zeka, bireyin bilgilerini hızlı bir şekilde değerlendirip, onlara bir risk değerlendirmesi sonucu gösterecek. Risk değerlendirmesinde kişiler herhangi bir risk taşımıyorsa ”Risk Yok”, düşük oranda da olsa risk altındaysa ”Minimum Risk”, Corona Virüsü’ne dair risk taşıyorsa ”Orta veya Yüksek Risk” olarak değerlendirilip sağlık ekipleri kişilere yönlendirilecek. Hasta seyahat edemez haldeyse, en yakın sağlık birimi, mobil sağlık kontrol ekipleri tarafından hızlı bir şekilde ilk müdahale gerçekleştirilebilecek.

Yapay zekaya sahip Corona Virüsü uygulamasını üretmeyi planlayan Dr. Arni S.R. Srinivasa açıklamasında Corona Virüsü için yüksek risk altında olan kişileri belirlemesini, tarama ve tıbbi bakım erişimini hızlandırmaya ve bu bulaşıcı hastalığın yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak istediklerini belirtti.

Ayrıca uygulama ile virüsün nasıl yayıldığı hakkında daha fazla bilgi edinebileceklerini belirtiyor. Corona Virüsü tespit eden uygulama hazır olduğunda, Augusta Üniversitesi internet sitesinden duyurulacak. Uygulamanın iOS ve Android telefonlarda kullanılabileceği düşünülüyor.

Dr. Arni S.R. Srinivasa Kimdir?

Corona Virüsü tespit eden uygulamayı hazırlayan Dr. Arni S.R. Srinivasa Rao, Augusta Üniversitesi MCG Bulaşıcı Hastalıklar Bölümünde Teori ve Matematiksel Modelleme Laboratuvarı Direktörü ve çalışmanın yazarı. Dr. Rao aynı zamanda MCG Nüfus Sağlık Bilimleri Bölümü’nde Sağlık Ekonomisi ve Modelleme Bölümü’nde profesördür.

Dr.Rao açıklamasında birçok bireyin toplu bilgileri, hasta olduğunun farkında olmayan seyahat eden kişileri, Corona Virüsü’nün etkilediği şehirleri, ilçeleri, kasabaları ve köyleri göreceli risk dahil olmak üzere coğrafi bölgelerin hızlı ve doğru bir şekilde tanımlanmasına yardımcı olarak sağlık tesisleri ve sağlayıcılarını hızlı bir şekilde hazırlayabileceklerini ifade ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı