Teknoloji

Evden Çalışanlar İçin Siber Saldırı Tehlikesi

Çin’den tüm dünyaya yayılan Corona Virüsü nedeniyle birçok şirket evden çalışma sistemine geçmiş durumda. Uzmanlar, evden çalışmaya geçen şirket elemanlarını ve işletmelerini bekleyen siber saldırılar için uyarmakta. Özellikle küçük ve orta boy işletmeler tehlike grubunda yer alıyor.

Uzmanlar Siber Saldırı Uyarısı Verdi

Corona Virüsü tüm dünyanın işleyişini değiştirmiş durumda. Özellikle de kalabalık yerlerde bulunmayın uyarısının ardından çoğu şirket evden çalışma sistemine geçmeye başladı. Türkiye’de de önlemler en üst seviyede gerçekleşmekte. Kurumsal ve küçük ölçekli şirketler Corona Virüsü tehlikesi nedeniyle çalışma şekillerini değiştirdiler. Bununla birlikte siber saldırı gruplarının hedefi haline geldiler. Kurumsal firmalarda bu tehlike şu an itibariyle daha az olarak tespit edildi. Bunun nedeni ise kurumsal şirketlerin güvenlik sistemlerini güçlü olmasından kaynaklanıyor. Güvenli sistemleri olmayan ve açık hedef haline gelen orta ve küçük ölçekli işletmeler virüs tehlikesi ile karşı karşıya kaldılar.

Şifreli İletişim Siber Saldırıyı Önlüyor

Siber saldırıları önlemek adına faaliyet gösteren Fintech şirketi PCI Checlist Kurucu Ortağı Kıvanç Harputlu yaptığı açıklamada siber güvenliğin evden çalışma modeline uygun hale getirilmesi gerektiğini vurguluyor. Siber güvenlik alışkanlıkları ile saldırıların önüne geçileceğini belirten Harputlu alınması gereken önlemleri de açıklamalarına ekledi. Öncelikle alınacak önlemlerden biri bilgisayar üzerinden yapılacak tüm iletişimin şifreli hale getirilmesi olmalıdır. Kullanılacak sitede ‘Güvensiz Uyarı’ ibaresi görüldüğünde site ile bağlantı kesilmelidir. Evden çalışmanız durumunda ofis bilgisayarına bağlanmanız gerekirse cihazınıza SSL VPN kurulması siber saldırıları engelleyecektir. Grup içi iletişimde E-posta, Whatsapp ve Slack gibi uygulamaların yerine Dropbox kullanılması daha uygundur.

Siber güvenlik konusunda bir diğer önemli nokta iki adımlı doğrulama yönteminin kullanılmasıdır. Ofis bilgisayarınızda açık kalan oturum kapatılabilir bir sistem üzerinde olmalıdır. Evden çalışan ekipler için ayrı bir haberleşme sistemi kurulmalı ve herhangi bir siber saldırı karşısında nasıl önlemler almaları gerektiğini öğrenmelilerdir. Olabildiğince ofis kaynaklarına ortak bilgisayarlar üzerinden bağlanılmamalıdır. Çalışanlar bilgisayarları için şifre belirlediklerinde güçlü, kırılması zor bir kombinasyon bulmalılar.

Siber Güvenlik Skoru Oldukça Önemli

Corona Virüsü nedeniyle evden çalışmaya başlayan şirket sayısı gün geçtikçe artış göstermekte. Kıvanç Harputlu, evden çalışma yöntemine geçecek şirketlerin PCI Checklist sistemi üzerinden siber güvenlik skorunu öğrenmelerini tavsiye etmektedir. Harputlu, “PCI Checklist şirketlerin sistemlerinin siber güvenlik skorunu üretir. Skor ile birlikte var olan açıkların ve bunların nasıl kapatılacağını adım adım anlatan çözümler sistem yöneticilerine iletilerek olası saldırıların önüne geçilir.” açıklamasında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı