Teknoloji

Facebook Afrika’ya İnternet Yapısı Döşemek İçin Hazırlıklara Başladı

Bilişim teknolojileri dünya çapında hızla yükselmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Bununla birlikte Afrika’nın tamamında internet yapısının hala olmaması büyük bir eksikli olarak iade edildi. Kıtada bulunan genel imkansızlıklar nedeniyle teknoloji yapısının bulunmadığı ifade edildi.

Bölgede tamamen ucuz ve basit teknolojik aletler üretiliyor. Bu durumda cihazların verimli bir şekilde kullanılmaları da neredeyse imkansız hale geliyor. Teknolojik cihazların sorunsuz bir şekilde kullanılamamış olmasının sebebi ile internet yapısının yetersiz olması olarak ifade ediliyor. Facebook bu sorunun çözümü için harekete geçti.

Afrika İçin 37 Bin Kilometre Altyapı Planlanıyor

Facebook tarafından yapılması planlanan çalışmaya Vodafone, Mobil International ve Telecom gibi teknoloji firmaları ile internet sağlayıcı firmalar da katılıyor. Bu çalışmaya bir isim bile verildi Çalışmanın ismi ‘2Africa’ olarak belirlendi. Kıtanın kıyıları boyunca deniz altından yapılacak bir çalışma sonrasında 37 bin kilometre boyunca internet kablosunun çekilmesine karar verildi.

Deniz altından internet kablosunun çekilmesi için yapılacak çalışmanın alcatel Submarine Networks tarafından gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bunun için hat çalışmalarının İspanya’dan başlaması ve ardından Süveyş Kanalı’nın altından da devam ederek kıtanın doğu bölgesine kadar uzanacak. Hattın bir diğer ucunun ise İngiltere’de son bulması bekleniyor.

Facebook yöneticilerinden birisi olan Najam Ahmed, yaptığı açıklamalar sonrasında projeden ve çalışmadan son derece umutlu olduklarını ifade etti. Bölgenin dijital ekonomi açısından da son derece önemli bir adım atması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı