Teknoloji

Facebook Sahte Videoları Tespit İçin 10 Milyon Dolar Harcayacak

Microsoft ve Facebook deepfakes ile savaşmak istiyor. Bir blogda, sosyal medya devi, manipüle edilmiş ses ve video dosyalarını daha iyi tespit etmek için araştırmayı artıracak olan “Deepfake Detection Challenge” e yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yaptığını iddia ediyor.

Facebook deepfakes

PC’de Fakeapp, telefonda Zao veya Yianjee gibi uygulamaların ortaya çıkmasıyla, mevcut teknik giderek daha popüler hale geliyor. Yapay zekaya dayanan teknoloji, gerçekçi ve çarpıcı görüntü oluşturma olanağı sağlar. Ancak, derin yüzeyleri kolaylaştırma yeteneği sadece iyi görünmekle kalmaz. Yaygın olarak dağıtılabilen sahte mesajlar oluşturmak için kullanılması muhtemeldir ve zaten veri koruma görevlileri için gerçek bir baş ağrısıdır. Facebook ve Microsoft, son zamanlarda sahte videoların algılanmasını kolaylaştırmak için birkaç bilim insanıyla ortaklık kurdu.

Facebook Ve Microsoft Deepfake Tespit Sorunu

Bu, sahte videoları saptama yöntemleriyle ilgili araştırmaları hızlandırmayı amaçlayan bir yarışmadır. Facebook, araştırmacıları, algılama araçlarını test etmek için bir veritabanı oluşturmak için çok gerçekçi derinlikler oluşturmak için kullandı.

Reuters, sosyal ağın videoların Aralık ayında yayınlanacağını ve ücretli oyuncuları içereceğini belirtti. Bu proje Facebook veya Microsoft kullanıcı verilerini kullanmıyor.

Yapay zekadaki teknolojik ilerlemeler, en az vasıflı kullanıcılar için erişilebilir olan derin sahtekarlıklar yaratılmasını sağlamıştır. Geçen hafta yayınlanan Zao uygulaması, bu fenomeni açıklamak için mükemmel bir örnek. Akıllı telefonunuzla saniyeler içinde çarpıcı derin sahteler oluşturmanıza olanak sağlar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı