Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook Salgından Etkilenen Yerel Gazetelere 100 Milyon Dolarlık Yardım Yapacak

Sosyal medya devi Facebook, bugün yapmış olduğu açıklama ile Koronavirüs salgınından dolayı tirajları düşen ve ayakta kalma mücadelesi veren basın yayın organlarına 100 milyon dolarlık destek vereceğini duyurdu. İnsanlar kendini eve kapattığı için gazete satışlarının bıçak gibi kesildiği şu günlerde yerel basın gerçekten kepenk kapatmak üzere. Facebook açıkladığı destek paketiyle bu kötü gidişatı bir nebze de olsa geri döndürebilmeyi umuyor.

Bahsi geçen 100 milyon dolarlık paketin 25 milyon doları ABD’deki yerel gazetelere ayrıldı. Geri kalan 75 milyon dolarlık kısım ise Facebook’un aktif olarak kullanıldığı pazarlarda faaliyet gösteren gazeteler tarafından kullanılacak. Para nakit olarak gazetelere dağıtılmayacak, bunun yerine kurumlara reklam bakiyesi olarak tanımlanacak. Bazı gazetelere ise Facebook tarafından reklam verilecek.

Bazı gazeteler faydalanmaya başladı bile

Henüz Türkiye’den hiçbir gazete bu destek paketinden faydalanabilmiş değil. Ancak ABD’de yayın yapan The Post and Courier gazetesinin yanı sıra Southeast Missourian ve El Paso Matters faydalanmaya hak kazanmış durumda. 

Aslına bakılırsa bu, Facebook’un gazeteciliğe verdiği ilk destek değil. Daha önce de sosyal medya ağı, Facebook Gazetecilik Projesi adını verdiği bir projeyi duyurmuş ve 300 milyon dolar bütçeyle yerel haber ağlarına arka çıkmıştı.

Keza son olarak 2 milyon dolar değerindeki yeni bir yatırımla teyit.org gibi sitelere destek vereceğini açıklayan şirket, Koronavirüs’le ilgili hızla yayılan yanlış bilgilerle mücadele edeceğini duyurmuştu.

Yapılan yatırımlar Facebook’un çıkarına

Burada Facebook’u yerel gazeteleri kurtarmaya gelmiş, şefkat eli uzatan bir aziz olarak görebilirsiniz. Ancak aslında yaptığı bu yatırımlar Facebook’a para olarak geri dönmeye devam ediyor. Kullanıcı kitlesinin yaş ortalaması sürekli yükselen sosyal medya ağının çoğu üyesi, zaman tünelinde yaşadıkları bölge ile ilgili güncel haberleri görmeyi tercih ediyor.

Geçtiğimiz yıl bu şekilde paylaşılacak yerel haber çok az olduğu için Facebook’un trafiği azalmıştı. Yapılan yatırımlarla amaç bu gidişatı tersine çevirmek ve insanların sosyal medya ağına bağlılığını arttırmak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı